Webnoviny - Svet

Parlament schválil príspevok k riešeniu povodní

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Národná rada SR schválila novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa zavedie nový príspevok na podporu zamestnanosti pri odstraňovaní následkov povodní. O príspevok budú môcť žiadať obce a právnické osoby, ktorých zakladateľom alebo zriaďovateľom sú obce, ako aj správcovia vodohospodársky významných alebo drobných vodných tokov.

Príspevok sa bude poskytovať maximálne šesť mesiacov na úhradu časti mzdových nákladov, a to vo výške 95 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej zo sumy dvojnásobku životného minima. Obciam okrem toho štát poskytne aj jednorazový príspevok na úhradu časti nákladov na pracovné náradie potrebné na realizáciu opatrení na ochranu pred povodňami, a to vo výške 95 % preukázaných nákladov na pracovné náradie, najviac vo výške 40 eur na jedno vytvorené pracovné miesto.

Poskytovanie príspevku na podporu udržania zamestnanosti, ktorý zaviedla vláda Roberta Fica od začiatku marca 2009 ako jedno z protikrízových opatrení, sa predĺži do konca budúceho roka. Ide o príspevok, ktorý slúži na úhradu poistného na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov za podmienky odstavenia prevádzky firmy a následného vyplácania náhrady mzdy vo výške 60 % zo mzdy. Ostatné dočasné protikrízové opatrenia bývalej vlády, ako je príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta, príspevok ku mzde zamestnanca, či príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti, sa v súlade s pôvodným plánom Ficovej vlády prestanú uplatňovať koncom tohto roka.

Zo zákona o službách zamestnanosti sa vypustí príspevok na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce. Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh, aby sa ustúpilo od pôvodne plánovaného zrušenia príspevku na presťahovanie za prácou. Schválená novela tiež stanovuje minimálny rozsah trvania výkonu absolventskej praxe na tri mesiace.

Parlament schválil aj novelu zákona o hazardných hrách. Na záchranné práce a odškodnenie obyvateľov postihnutých povodňami vláda na základe tejto novely vyčlení ďalších 40 mil. eur. Získa ich od národnej lotériovej spoločnosti Tipos a.s., ktorá má do 10. októbra uhradiť mimoriadny odvod do štátneho rozpočtu vo výške 20 mil. eur a ďalších 20 mil. eur odvedie postupne vo viacerých splátkach.

Poslanci tiež schválili ročnú účtovnú závierku Fondu národného majetku SR za rok 2009, výročnú správu o činnosti fondu za minulý rok, ako aj účtovnú závierku Sociálnej poisťovne za vlaňajšok. Poslanci zároveň vymenili zástupcov vlády v Dozornej rade Sociálnej poisťovne. V tomto orgáne tak končia svoju činnosť Peter Sika, Marek Lendacký a František Palko. Na ich miesto nastúpia Patrícia Bojková, Vladimír Tvaroška a Ján Mikulík.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM