Webnoviny - Svet

Parlament zastavil personálne nominácie

WEBNOVINY.SK

Sulík o tom nevedel

Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík nebol ínformovaný o návrhu troch koaličných poslaneckých klubov SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd o preložení doteraz neprediskutovaných poslaneckých návrhov na októbrovú schôdzu parlamentu. Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského koalícia neobišla nikoho. „Poslanecký klub SaS o tom vedel,“ uviedol pred novinármi.

Hrušovský v odsunutí prerokovania zákonov nevidí problém. „Takto sa rozhodla väčšina,“ povedal s tým, že v koalícii sa dá takto fungovať. „Nevyradil sa ani jeden vládny návrh zákona. Koalícia je v zhode z hľadiska priorít SR. Nerobil by som z toho problém,“ povedal.BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – O tzv. Mečiarových amnestiách ani o zrušení priestupkovej imunity parlament na aktuálnej 22. schôdzi rokovať nebude.

Koalícia dnes odhlasovala, že všetky doteraz neprediskutované poslanecké návrhy sa preradia na októbrovú schôdzu parlamentu.

Poslanecké návrhy pritom parlament odsunul už zo svojej predchádzajúcej, júnovej schôdze. Presunutie bodov sa nepáči predsedovi poslaneckého klubu Smeru-SD Pavlovi Paškovi. „Opäť svojvoľne zasahujete do zákonodarnej iniciatívy poslancov. Nemáte právo zobrať právo prerokovať poslanecký návrh bez súhlasu poslanca. Je to hanba vaša!“ adresoval koalícii.

Poslanecké návrhy sa koalícii podarilo presunúť až na druhý pokus. Prvý Sulíkov návrh plénum neodobrilo, uspel až poslanec za KDH Július Brocka. Ten Paškovi povedal, že zákonodarnú iniciatívu nikomu neberie, pretože legislatívne návrhy sa prediskutujú na nasledujúcej schôdzi.

Návrhy sa vrátia v októbri

Medzi poslaneckými novelami a zákonmi, o ktorých sa rokovať nebude, hoci v schválenom programe schôdze figurujú, je okrem Mečiarových amnestií, priestupkovej imunity poslancov aj okresanie rodičovského príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa pre nezamestnaných rodičov či novela zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorú pripravili Obyčajní ľudia.

Na stôl sa v októbri vráti aj opozičný návrh novely ústavy, ktorým poslanci za Smer-SD reagujú na nové znenie maďarskej ústavy.

Do slovenského ústavného textu by podľa nich malo pribudnúť ustanovenie, ktoré výslovne uvádza, že Slovensko uznáva menšinové práva len na individuálnom základe.

Na ďalšiu schôdzu sa presunulo aj rokovanie o novele zákona o poľovníctve, ktorou sa majú sprísniť podmienky pre strieľanie psov a mačiek v poľovníckych revíroch. Rovnako obišli návrhy Obyčajných ľudí na zmenu volebného zákona a na skresanie platov multifunkcionárov.

Riešenie nevzdelaných starostov odsunuli

Na rokovanie si počká aj zavedenie predmanželských zmlúv, ktoré navrhujú sociálni demokrati. Rovnako obišiel návrh nezávislých poslancov Anny Belousosvovej a Rudolfa Pučíka, aby kandidáti na starostov a primátorov museli mať prinajmenšom úplné stredoškolské vzdelanie.

V programe zostala len zhruba dvadsiatka vládnych návrhov, medzi 33 presunutými bodmi sú aj personálne nominácie. Až v októbri sa bude voliť riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, člen Rady pre vysielanie a retransmisiu aj kandidáti na členov Rady pre reguláciu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM