Webnoviny - Svet

Parlament zíva prázdnotou, návrhy nemá kto predkladať

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Parlament na úvod 7. rokovacieho dňa 28. schôdze je poloprázdny. Väčšina poslancov neprišla do práce aj napriek tomu, že majú v pláne prerokovať dve desiatky bodov.

Úvodné slovo si v parlamente vzal Andrej Ďurkovský (nezaradený). Navrhol, aby sa poslanci zaoberali ústavným zákonom, ktorým sa má zmeniť Ústava Slovenskej republiky. Chcel, aby sa poslanci dobrovoľne mohli vzdať svojej trestnoprávnej imunity. Poslanci však rozhodli, že sa jej nevzdajú.

Po tom, čo parlament odmietol novelu Ústavy SR, Ďurkovský novelu Trestného poriadku stiahol. Už pri predstavovaní noviel Ďurkovský priznal, že si nerobí ilúzie, že by mohli byť schválené. Nádeja sa ale, že sa ich v budúcom období niekto ujme.

Ficov zákon o občianstve sa nezmení

Zákon o štátnom občianstve súčasná vládna koalícia napokon nezmení a ponechá ho v podobe, v akej ho presadila vláda Roberta Fica. Zrejme poslednú možnosť zmäkčiť tento zákon parlament v prvom čítaní zastavil. Ani to, že tento cieľ sa ocitol v Programovom vyhlásení vlády, niekoľkokrát o ňom rokovala Koaličná rada a do parlamentu bolo predložených niekoľko variantov novely, k zmene neviedlo. Slováci tak pri získaní cudzieho občianstva budú naďalej strácať slovenské občianstvo.

V dnes zamietnutej novele Pavol Hrušovský (KDH), Jozef Kollár (SaS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS) navrhovali, aby o slovenské občianstvo neprichádzali ľudia, ktorí v majú v cudzine registrovaný pobyt. Zákon by zároveň prinavrátil občianstvo ľuďom, ktorí oň prišli v dôsledku súčasného znenia a zároveň majú v cudzine evidovaný pobyt.

Les zostáva pre cylklistov zavretý

Parlament dnes zároveň odmietol novelu zákona o lesoch od Ivana Štefanca (SDKÚ-DS), Juraja Drobu (SaS) a Jozefa Viskupiča (nezaradený). Chceli ňou dosiahnuť, aby sa po lese mohli bez obmedzení pohybovať cyklisti aj ľudia na koňoch. Plénum neschválilo ani návrh Ondreja Dostála (klub Most-Híd), aby sa z nezaplateného výživného počítali aj úroky z omeškania.

Starostovia maturitu potrebovať nebudú

Právo kandidovať na starostu či primátora nebude podmienené absolvovaním maturitnej skúšky. Parlament odmietol novelu zákona o voľbách do orgánov samosprávy od Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka (nezaradení), ktorou chceli túto podmienku dostať do legislatívy.

Predmanželské zmluvy sa nezavedú

Občiansky zákonník sa novelizovať nebude, poslanci nepodporili zmeny v bezpodielovom spoluvlastníctve. Plénum pri hlasovaní nepodporilo návrh poslancov za SaS Juraja Drobu a Jany Kiššovej, ktorí chceli prinavrátiť možnosť snúbencom alebo manželom slobodne vylúčiť, zrušiť, založiť alebo presne stanoviť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva.

S legalizáciou predmanželských zmlúv prišli aj poslanci Smeru-SD Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy, ale ani tí nezískali podporu zákonodarcov. Podľa terajšej legislatívy sa na úprave práv k majetku nadobudnutému počas manželstva môžu dohodnúť len manželia, teda až po uzavretí sobáša. V súčasnosti všetok majetok, ktorý jeden z manželov nadobudne počas trvania manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Existuje niekoľko výnimiek, napríklad dar či dedičstvo, ktoré získal jeden z manželov. Takto nadobudnuté statky do bezpodielového vlastníctva nespadajú.

Obyčajným ľuďom plénum zamietlo štyri novely

Poslancom zo skupiny Obyčajných ľudí parlament odmietol štyri novely zákonov. Nepresadili obmedzenie objemu peňazí, ktoré štát vypláca politickým stranám, korektnejšie informovanie o cenách zájazdov, redukciu platov „multifunkcionárov“ ani nové znenie zákona o voľbách do Národnej rady SR.

Hlasovanie o zmienených novelách bolo do veľkej miery formálne, keďže o všetkých sa rokovalo v prvom čítaní a pre krátkosť času ich už v riadnom legislatívnom procese nie je možné do volieb schváliť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM