Webnoviny - Svet

Partia mladíkov vykrikovala v Košiciach rasistické heslá

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Zo zločinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti obvinil vo štvrtok policajný vyšetrovateľ 27-ročného Ivana z Košíc, 23-ročného Štefana z Košíc, 20-ročného Mareka z Poproča, 19-ročného Igora z Poproča a 20-ročného Romana z Poproča. Romana zároveň obvinil aj z prečinu nebezpečného vyhrážania. Obvinení v stredu pre polnocou v komplexe na Dominikánskom námestí v Košiciach vykrikovali „Židia do plynu, cigáni do plynu, Antifa ha, ha, ha !“ a následne začali prevracať stoly a lavice. Obvinený Roman sa po upozornení vyhrážal 32-ročnému Košičanovi, že ho zabije. Ivan S. bol umiestnený do cely policajného zaistenia, vyšetrovateľ dal podnet na jeho vzatie do väzby. Štefan, Marek, Igor a Roman sú stíhaní na slobode. Za tento čin obvineným mladíkom hrozí až päťročné väzenie, informovala zástupkyňa košickej policajne hovorkyne Jana Mésarová.

Jeden z obvinených v tomto prípade 27-ročný Ivan S. z Košíc, ktorý skončil vo väzbe, bol v minulosti viackrát súdne trestaný za extrémistické trestné činy. Košičan v apríli 2008 spolu s 21-ročným Košičanom na Štúrovej ulici pokrikovali na 25-ročnú občianku USA „neger, vráť sa odkiaľ si prišla“ a iné nadávky, prenasledovali ju až do reštaurácie McDonalds na ulici Protifašistických bojovníkov v Košiciach, kde v nadávkach a vyhrážkach pokračovali. Poškodenú však nezranili.

Aj v druhom prípade v septembri 2008 Ivana S. obvinili spolu s ďalšími štyrmi osobami z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a výtržníctva. Na zastávke na sídlisku Nad jazerom v Košiciach po predchádzajúcich slovných vyhrážkach fyzicky napadli troch mužov, nadávali im do „degešov a cigánov“. V nadávkach a urážkach pokračovali aj po príchode hliadky Mestskej polície Košice. Ani v tomto prípade poškodených nezranili.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM