Webnoviny - Svet

Päť slovenských obcí sa rozhodlo v deň volieb pre referendum

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 10. marca (WEBNOVINY) – Obyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes v referende rozhodovať o zmene názvu obce.

Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v okrese Šaľa na Pered.

Ide o historické názvy, ktoré obyvatelia v bežnej konverzácii používajú dodnes, zároveň sú to maďarské názvy týchto samospráv.

Ako povedal pre agentúru SITA starosta Tešedíkova Gyula Borsányi, už v prvej písomnej zmienke o obci z roku 1237 sa objavil názov obce Purud, z ktorého neskôr vzniklo Pered.

Referendum spájajú s voľbami, aby ušetrili

V roku 1948 komunisti obec premenovali podľa učenca, farára a pedagóga Samuela Tešedíka, ktorý vzdelával roľníkov. V obci žije viac obyvateľov maďarskej národnosti.

„Je to mylne vysvetľované, že je to maďarský názov obce, lebo v maďarčine to neznamená nič. Je to historický názov obce,“ povedal starosta, ktorý je sám za zmenu názvu.

Referendum spojili s parlamentnými voľbami, aby obec ušetrila. Stáť bude okolo 400 eur. Ak by zmena názvu prešla, zvýšených nákladov pre obec, obyvateľov a firmy sa Borsányi neobáva.

Tlačivá a pečiatky podľa neho veľa nestoja a občianske preukazy si obyvatelia vymenia zadarmo. „Cestovné pasy, vodičské preukazy a zdravotné karty nie sú viazané k bydlisku, ale sú vystavené na mená,“ dodal. Aby bolo referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov, ktorých je 3 150.

Veľký Šariš chcel odvolať primátora

V Prešovskom okrese sa v sobotu 10. marca, v deň volieb do národného parlamentu, súčasne konali tri miestne referendá.

V meste Veľký Šariš sa formou referenda poslanci pokúsili neúspešne odvolať z postu primátora Mikuláša Draba (nezávislý).

O referende za odvolanie primátora Mikuláša Draba rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva bez petície občanov. Poslanec Štefan Krochmaľ to zdôvodnil tým, že takýto postup umožňuje zákon, pokiaľ dôjde zo strany primátora k hrubému porušeniu pracovných povinností.

Gregorovce boli nespokojné so starostom

V obci Gregorovce chceli formou referenda občania odvolať z funkcie starostu Slavomíra Verčimáka (nezávislý). Referendum bolo však pre nedostatočnú účasť neplatné.

Odvolanie starostu iniciovali občania, ktorí mu vytýkali nedostatočnú komunikáciu s poslancami a s ľuďmi z obce, a tiež niektoré jeho zlé individuálne rozhodnutia.

V Zlatej Bani sa tiež konalo referendum, ktoré bolo neplatné pre nízku účasť ľudí. Otázkou bola ďalšia existencia materskej a základnej školy na základe petície občanov.

Video: V Gregorovciach občania rozhodujú v referende o odvolaní starostu

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM