Webnoviny - Svet

Pavol Hrušovský: Zrušenie amnestií nie je právnou prekážkou

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Amnestie podľa predsedu NR SR Pavla Hrušovského (KDH) nemôžu byť určené na to, aby slúžili bezpráviu.

„Inštitút amnestie ako žiadna iná norma právneho poriadku nemôže byť určená na to, aby ona sama slúžila bezpráviu. Právo má slúžiť len spravodlivosti a nie nastoľovaniu bezprávia. Spravodlivosť znamená merať všetkých rovnakým metrom,“ povedal dnes v parlamentnom pléne pri obhajobe ústavného zákona o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara.

Hrušovský sa nazdáva, že zrušenie amnestií nepredstavuje významnú právnu prekážku. „Rozhodnutie o udelení amnestie je všeobecne záväzným právnym predpisom, každý všeobecne záväzný právny predpis možno nielen prijať, ale ho aj doplniť, meniť alebo ho aj zrušiť,“ zdôraznil.

Upozornil tiež, že Mečiarove amnestie neboli amnestiami v právnom zmysle, pretože boli vydané na neohraničený okruh ľudí.

V demokratickej spoločnosti musí podľa Hrušovského konanie verejných činiteľov a predstaviteľov štátnej moci podliehať prísnym pravidlám, aby sa zabránilo možnosti zneužívať štátnu moc.

Nie je podľa neho prípustné, aby mohli vylúčiť trestnoprávnu zodpovednosť osôb, ktoré sa podieľali na výkonnej moci a v konečnom dôsledku tak mali možnosť amnestovať sami seba. Na záver svojho vystúpenia Hrušovský kolegov v parlamente požiadal, aby prejavili dostatok odvahy a vyrovnali sa s touto traumou minulosti, otvorili dvere spravodlivosti a občanom SR povedali pravdu.

O zrušení amnestií bude parlament hlasovať dnes po 11:00, aby Hrušovského návrh uspel, musí získať podporu ústavnej väčšiny 90 hlasov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM