Webnoviny - Svet

Pavol Paška je proti zasadnutiu maďarského výboru v Komárne

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) ostro protestuje proti tomu, že výbor maďarského parlamentu pre spolupatričnosť bude zasadať v slovenskom Komárne.

„Maďarské Národné zhromaždenie bez toho, aby akýmkoľvek spôsobom a na akejkoľvek diplomatickej alebo protokolárnej úrovni informovalo SR, organizuje v Komárne na pôde univerzity (Jánosa Selyeho, pozn. SITA) výjazdové zasadnutie výboru pre spolupatričnosť. Považujem za absolútne bezprecedentné, aby národný parlament inej krajiny si organizoval výjazdové zasadnutie oficiálneho výboru na území iného štátu,“ povedal dnes Paška na tlačovej besede.

Predsedovi maďarského parlamentu Lászlóovi Kövérovi Paška pošle list, v ktorom ho požiada o vysvetlenie tejto agendy a zároveň o ubezpečenie, že vzájomné vzťahy budú postavené na báze obojstrannej úcty a rešpektu. Paška sa dnes stretol aj s novým maďarským veľvyslancom na Slovensku Csabom Baloghom, ktorému svoju nespokojnosť tlmočil.

„Požiadal som ho, aby informoval predsedu Národného zhromaždenia (Lászlóa Kövéra) že nepovažujeme takéto prístupy za štandardné a že ich budeme razantne odmietať,“ povedal.

Paška upozornil, že na programe zasadnutia je vystúpenie predsedu SMK Józsefa Berényiho na tému Maďarov vo Felvidéku po voľbách, Balogh bude hovoriť o maďarsko-slovenských vzťahoch a obraze Maďarska na Slovensku. Politológ László Öllős vystúpi k problematike maďarskej spoločnosti na Slovensku. Predseda snemovne zdôraznil, že za občanov Slovenska, hoci sa hlásia k maďarskej národnosti, zodpovedá slovenský parlament, vláda aj ďalšie orgány.

„Slovensko je zvrchovaná krajina, schengen nezrušil hranice národných štátov,“ zdôraznil.

Hostí z Maďarska je Paška pripravený prijať, zdôrazňuje však, že sa tak má diať na základe štandardných diplomatických a protokolárnych pravidiel. „Prvky exteritoriality musíme odmietnuť, je to náš národný záujem,“ podčiarkol.

Výbor pre spolupatričnosť bol založený v roku 2009, a ako pripomenul Paška, v apríli tohto roku v rámci neho vznikol podvýbor pre autonómiu. Jeho úlohou je nadväzovať kontakty s Maďarmi v iných krajinách, zaujímať sa o ich život a je nástrojom národnej politiky Maďarska.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM