Webnoviny - Svet

Pavol Paška SaS neustúpi, sporný návrh nevyradí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) neustúpi SaS a z programu druhej schôdze parlamentu nevyradí novelu Obchodného zákonníka, o ktorej SaS tvrdí, že bola predložená neskoro na to, aby sa o nej rokovalo už v máji.

„Návrh spĺňa všetky zákonné náležitosti, aby bol do programu zaradený,“ povedal v stredu agentúre SITA Paškov hovorca Pavel Chovanec. Poslanec NR SR Martin Poliačik z SaS chce voči Paškovi v mandátovom a imunitnom výbore naďalej iniciovať disciplinárne konanie, aby sa zistilo, či sa naozaj dodržali všetky formálne požiadavky.

SaS v utorok oznámila, že Paška na program zaradil novelu napriek tomu, že bola do parlamentu predložená 18. apríla, teda deň po stanovenej lehote, čo podľa liberálov dokazuje dátum na priloženom stanovisku ministerstva financií, aj pôvodne uvedený termín doručenia na parlamentnom webe.

Pracovníčka sa v dátume pomýlila

Paška uviedol, že pracovníčka odboru informačných technológií napísala omylom 18. apríl namiesto 17. apríla a predkladatelia, Andrej Kolesík a Maroš Kondrót zo Smeru-SD sa bránia, že stanovisko rezortu financií doručili dodatočne, čo zákon umožňuje.

Poliačik pripúšťa, že stanovisko rezortu možno doručiť aj dodatočne, v takom prípade však musí byť súčasťou predloženého návrhu žiadosť o toto stanovisko. Tvrdí, že o návrhu by sa nemalo rokovať, kým nie sú všetky pochybnosti dôveryhodne vyvrátené.

Kondrót: " Žiadosť sme priložili…"

Kondrót tvrdí, že túto žiadosť k materiálu 17. apríla priložili, čo potvrdil aj Chovanec, ktorý zdôraznil, že termín doručenia materiálu potvrdzuje aj doklad o zaevidovaní v centrálnom registri, aj pečiatky podateľne na sprievodnom liste Kondróta, aj v samostatnom návrhu zákona. Aj Kolesík je presvedčený, že návrh do parlamentu doručili v elektronickej aj papierovej podobe 17. apríla. „Je to trápne,“ povedal o angažovaní liberálov v tejto veci.

Kondrót a Kolesík chcú zmienenou novelou presadiť, aby o podávaní návrhov na zmenu regulovaných cien nerozhodovalo predstavenstvo, ale valné zhromaždenie regulovaného subjektu. Znamenalo by to, že návrh na úpravu cien plynu v SPP by neschvaľovalo predstavenstvo, kde má väčšinu minoritný akcionár, ale valné zhromaždenie, ktoré ako väčšinový akcionár kontroluje štát.

Druhú schôdzu parlamentu Paška zvolal na stredu 2. mája o 13:00, čo znamená, že termín na predkladanie návrhov zákonov uplynul o polnoci zo 17. na 18. apríla. Hlavným bodom programu bude hlasovanie o vyslovení dôvery vláde Roberta Fica či schvaľovanie trvalého eurovalu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM