Peklo v centre Paríža: Demonštranti plienili obchody, horeli i autá, FOTO

Prívrženci protestného hnutia tzv. žltých viest, ktoré vystupuje proti politike prezidenta Emmanuela Macrona, sa v sobotu dostali v centre Paríža do konfliktu s políciou.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu ostro odsúdil najnovšie násilie, ktoré sprevádzalo sobotné protivládne protesty hnutia tzv. žltých viest v Paríži. Povedal, že takéto akcie účastníkov protestov sa už viac nemôžu označovať za demonštrácie. Informovala o tom agentúra DPA.

Macron uviedol, že do násilností sa zapojil „každý jeden účastník“ sobotných protestov v Paríži. „Čo najskôr chcem urobiť rázne rozhodnutia, ktoré zaručia, že sa niečo také už nestane,“ dodal.

Podľa správ miestnych médií Macron prerušil lyžovačku v Pyrenejach, aby sa mohol do Paríža vrátiť ešte v sobotu večer. V súvislosti s protestmi francúzske ministerstvo vnútra totiž zvolalo mimoriadne stretnutie.

K zrážkam medzi poriadkovou políciou a prívržencami žltých viest došlo v sobotu v okolí Víťazného oblúka nachádzajúcom sa v centre Paríža na začiatku triedy Champs-Élysées.

Demonštranti tam rabovali obchody, rozbíjali výklady, podpaľovali autá a ničili reštaurácie. Pri požiari jedného bytu utrpelo zranenia viacero ľudí. Policajti proti nim nasadili slzotvorný plyn a vodné delá.

Podľa odhadov úradov sa do sobotných demonštrácií po celom Francúzsku zapojilo 32 300 ľudí – približne o 4000 viac než predošlý týždeň. Výrazne sa zvýšil najmä počet účastníkov protestu v metropole Paríž.

Zdroj: TASR