Pellegrini sa chce stretnúť s lídrami EÚ: Vystúpiť chce aj pred europoslancami

Novozvolený premiér Peter Pellegrini plánuje oficiálne stretnutie s najvyššími lídrami Európskej únie. V Štrasburgu chce hovoriť o situácii na Slovensku.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Pellegrini sa chce stretnúť s lídrami EÚ: Vystúpiť chce aj pred europoslancami
Zdroj: TASR

Novovymenovaný premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli spresnil, že už v priebehu apríla by sa chcel oficiálne stretnúť s najvyššími lídrami EÚ a záujem má aj o vystúpenie v pléne pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Stretnutie s lídrami EÚ

Pellegrini priznal, že sa mu vo štvrtok nepodarilo osobne sa stretnúť s predsedom EP Antoniom Tajanim. Ten po prednesení svojej správy na úvod summitu opustil rokovaciu sálu. Premiér však počas svoje premiérovej účasti na summite nakrátko hovoril s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a s viacerými premiérmi členských krajín EÚ. Jeho zámerom je však čo najrýchlejšie pripraviť oficiálne stretnutie s lídrami európskych inštitúcií.

Vystúpenie v parlamente

„Mojim prvotným záujmom je, a informoval som o tom aj ministerstvo zahraničných vecí, aby po Veľkonočných sviatkoch začali okamžite pripravovať moju cestu do Bruselu, kde by som chcel absolvovať bilaterálne rokovania s Jeanom-Claudom Junckerom, Donaldom Tuskom a následne aj s Antoniom Tajanim, ktorého chcem osobne požiadať, aby mi umožnil vystúpiť na rokovaní Európskeho parlamentu vtedy, keď to europarlament uzná za vhodné,“ spresnil Pellegrini.

Je úzus, že novozvolení premiéri a prezidenti členských štátov EÚ prichádzajú do Bruselu zoznámiť sa so šéfmi Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu.

Hovoriť chce o situácii na Slovensku

Premiér dodal, že priamo pred europoslancami na pôde EP by chcel porozprávať o súčasnej situácii na Slovensku. Aj preto, že mnohí europoslanci – v súvislosti s dianím v SR po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – hovorili o Slovensku „tak, ako im neprináleží hovoriť“ – a hovorili tak, lebo netušia, ako sa na Slovensku žije.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR