Webnoviny - Svet

Penta chce s Fortunou na burzu v Prahe a Varšave

WEBNOVINY.SK

Foto: forsal.pl BRATISLAVA 29. septembra (WEBNNOVINY) – Spoločnosť Fortuna Entertainment Group N.V., ktorá prevádzkuje kurzové stávky v sieti pobočiek v strednej a východnej Európe, oznámila svoj zámer uskutočniť verejnú ponuku a následnú kotáciu svojich akcií na Burze cenných papierov Praha a na Varšavskej burze cenných papierov. Ponuka, v prípade, že sa uskutoční, bude podľa spoločnosti pozostávať z verejnej ponuky v Českej republike, v Poľsku a na Slovensku a z neverejnej ponuky inštitucionálnym investorom. Celý proces by sa pritom mal zavŕšiť v poslednom štvrťroku tohto roka. „Verejná ponuka akcií Fortuny bude jednou z niekoľkých IPO na slovenskom kapitálovom trhu v jeho novodobej histórii,“ informuje spoločnosť.

Vedenie spoločnosti verí, že akcie Fortuny v budúcnosti ponúknu silnú dividendu, a to až do výšky 50 až 100 % čistého príjmu, a tiež rastový potenciál, ktorý sa bude opierať o nové projekty spoločnosti. Medzi tie patrí offshorová online platforma FortunaWin, online stávkovanie v Poľsku a ďalšie rozširovanie portfólia produktov a služieb. „Emisia našich akcií nám umožní získať prostriedky na ďalšie rozvojové projekty, ktoré podporia našu stratégiu rastu,“ konštatuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Fortuna Entertainment Group Jiří Bunda.

Jediným vlastníkom Fortuny je v súčasnosti Penta Investments Limited. Dôležitým signálom pre rozhodnutie Penty o vstupe na spomínané burzy bol podľa českého portálu motejlek.com záujem zo strany poľských fondov. Penta podľa portálu pritom uvoľní 35 % Fortuny, pričom úpis začne 11. októbra a bude prebiehať zhruba sedem pracovných dní. Penta si podľa portálu cení celú Fortunu na 250 mil. eur, čo predstavuje zhruba 12 až 13 násobok očakávaného tohtoročného čistého zisku. Pri trhovej kapitalizácii 250 mil. eur Penta podľa motejlek.com počíta, že dividendový výnos bude predstavovať 7 až 8 percent. Súčasný vlastník taktiež verí, že porastie cena akcií. „Dôležitým predpokladom je dvojciferný rast internetového stávkovania, vstup na nové trhy, povolenie internetového stávkovania v Poľsku. Vzhľadom k veľkosti tohto trhu ide o celkom zásadnú udalosť. Poľská vláda by mohla povoliť internetové stávkovanie už v priebehu budúceho roka,“ dodáva portál.

Globálnym koordinátorom a výhradným bookrunnerom ponuky je UniCredit Bank AG. Spolumanažérom emisie je Erste Group Bank AG. Manažérom ponuky retailovým investorom na Slovensku je Slovenská sporiteľňa, a.s. pričom manažérom ponuky drobným investorom v Českej republike je Česká spořitelna, a.s. Povereným obchodníkom v Českej republike je Brokerjet Českej sporiteľne, a.s. Roadshow pre investorov odštartuje podľa portálu motejlek.com už budúci týždeň. „Pokiaľ všetko prebehne hladko a úpis skončí úspechom, Penta vyšle na burzy aj reťazce Žabka a Dr. Max,“ očakáva motejlek.com.

Fortuna Entertainment Group je podľa objemu prijatých stávok na pobočkách lídrom na trhu kurzového stávkovania v strednej a východnej Európe. Pôvodne česká spoločnosť, založená v roku 1990, sa postupne rozrástla na medzinárodnú skupinu pôsobiacu tiež na slovenskom, poľskom a maďarskom trhu. Na troch trhoch prevádzkuje Fortuna v súčasnej dobe viac ako 1 300 pobočiek. Jediným vlastníkom Fortuny je v súčasnosti Penta Investments Limited, registrovaná v Limassole na Cypre. Konečným vlastníkom je investičná skupina Penta, ktorá je jedným z najväčších stredoeurópskych investorov v oblasti private equity a v realitnom developmente.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM