Správy

Petícia odborárov za zastropovanie dôchodkového veku: Zatiaľ majú 135-tisíc podpisov

Odborárom sa zatiaľ podarilo vyzbierať 135 000 podpisov k petícii za referendum o zastropovaní dôchodkového veku.

Ilustračný obrázok k článku Petícia odborárov za zastropovanie dôchodkového veku: Zatiaľ majú 135-tisíc podpisov
Zdroj: Dnes24.sk

Odborári veria, že do konca tohto roka sa im podarí vyzbierať 350 000 podpisov, aby mohlo byť vyhlásené referendum, pričom by ho chceli spojiť s budúcoročnými prezidentskými voľbami.

Chcú 350-tisíc podpisov

„Kampaň sa robí veľmi dobre. Chceme do konca roka nazbierať 350 000 podpisov, je to veľmi veľa, ale je to téma, ktorá určite ľudí zaujíma a je to vec, ktorá je veľmi dôležitá. My chceme nejaké nastavenie, aby ľudia presne vedeli, kedy a za akých podmienok pôjdu do dôchodku,“ skonštatoval na stredajšej tlačovej konferencii predseda OZ KOVO Emil Machyna s tým, že na Slovensku sa robí veľa nadčasov, rastie produktivita práce a zdravotný stav obyvateľstva je oveľa horší ako v západnej Európe.

Zároveň upozornil na to, že celá západná Európa má preddôchodok, o ktorom sa diskutuje aj na Slovensku. „Ak by neprešiel návrh týkajúci sa preddôchodku, navrhovali by sme dať nižšiu sankciu za možnosť predčasného odchodu do dôchodku,“ avizoval Machyna.

OZ KOVO zároveň nesúhlasí s návrhom Mosta-Híd, ktorý presadzuje, aby sa dôchodkový vek zaokrúhľoval po novom na roky a mesiace. „Neviem si predstaviť, že by dnes napríklad 64-ročný vodič, frézar, hutník robil v takomto veku a zdraví ako Slovensko má. Mnohí sa dnes sťažujú, že nestíhajú, majú problémy. My na to musíme reagovať. Ak by ale prešiel ústavný zákon o zastropovaní dôchodkového veku, tak by návrh Mosta-Híd platil len do 64 rokov,“ doplnil Machyna.

Petíciu za vyhlásenie referenda odštartoval Odborový zväz KOVO v spolupráci s odborovými zväzmi v konfederácii v polovici júla tohto roka.

Odborári uviedli, že s petičným stánkom navštívili desiatky slovenských miest i podnikov a vyzbierali stovky podpisov, aby sa zastropoval dôchodkový vek.

V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku posúva podľa strednej dĺžky dožitia bez obmedzenia maximálneho veku. Ľudia, ktorí pôjdu do penzie tento rok, budú môcť podľa odborárov o dôchodok požiadať vo veku 62 rokov a 139 dní. V budúcom roku to bude 62 rokov a 202 dní.

Dočkali sa návrhu

Odborári upozorňujú na to, že pri súčasnom nastavení pôjdu dnešní tridsiatnici do starobného dôchodku vo veku 68 rokov. Systém navyše podľa OZ KOVO znevýhodňuje ženy narodené po roku 1962, pretože počet vychovaných detí sa neodzrkadlí v znížení ich dôchodkového veku. Dôchodkový systém v Česku a Poľsku má horný strop pre odchod do dôchodku určený na 65 rokov.

Odborári zbierali hlasy pod petíciu o dôchodkovom veku aj vlani. Podpísalo ju 126 000 ľudí a po odovzdaní v parlamente je výsledkom návrh ústavného zákona o zastavení dôchodkového veku na 64 rokoch. Predložila ho koaličná strana Smer-SD. Návrh je v prvom čítaní, hlasovanie o posunutí do druhého čítania bude na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu, ktorá štartuje 11. septembra.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM