Webnoviny - Svet

Petícia proti gymnáziu Mercury

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia nielen okolia Zadunajskej ulice v bratislavskej Petržalke žiadajú mesto, aby nepredĺžilo nájomnú zmluvu na jednej z pozemkov pre súkromné gymnázium Mercury. Platnosť päťročnej nájomnej zmluvy by sa mala končiť približne v polovici júna tohto roka, mestskí poslanci by sa mohli materiálom o predĺžení zmluvy zaoberať na najbližšom zastupiteľstve. Nájom sa týka pozemku pod verejnou komunikáciou, ktorú už dlhší čas vedenie školy blokuje. Po tom, čo mesto žiadalo odstránenie rampy, pribudla na komunikácii zo strany gymnázia ďalšia zábrana. Tým sa bráni okrem iného aj bezbariérovému prístupu smerom k Auparku či do Sadu Janka Kráľa. Okrem toho škola vykonala niekoľko úprav na inom pozemku, prenajatom na niekoľko desiatok rokov, bez stavebného povolenia. Bez neho vyrástol napríklad aj plot okolo školy, „zrušený“ je podľa občanov aj cyklistický chodník v tejto lokalite na trase, ktorá vedie do rakúskeho Kittsee. Svoju nespokojnosť prišli dnes niektorí občania vyjadriť aj podpisom pod petície, okrem iného aj za iniciatívu stavebnej polície.

S počínaním vedenia gymnázia si nevie „dať rady“ niekoľko rokov ani miestny úrad v Petržalke. Ten po niekoľkých štátnych stavebných dozoroch a šetrení priamo v teréne začal správne konanie pre porušenie stavebného zákona. Úrad postupne udelil niekoľko pokút. Tie sa týkali napríklad nerešpektovania výzvy na okamžité zastavenie prác, za neodstránenie stavieb bez povolení či za neodstránenie čiernej stavby z cyklistického chodníka. Podľa hovorcu mestskej časti Ľubomíra Andrassyho sa však gymnázium voči všetkému odvoláva a robí obštrukcie. V súčasnosti sú právoplatné dve rozhodnutia stavebného úradu, ktoré sa týkajú výstavby komunikácie a oplotenia bez povolenia. Ďalších päť rozhodnutí o pokute nie je pre odvolanie na krajský stavebný úrad právoplatných.

„Naopak, dnes je mestská časť žalovaná súkromným gymnáziom Mercury a žiada o náhradu škody, ktorá bola spôsobená pri výkone verejnej moci. Ušli zisk je 1 537 090 eur,“ povedal Andrassy. „Od začiatku sa nedodržiava zákon. Vydávajú sa rozhodnutia, pokuty a nič,“ vravia členovia petičného výboru. Tým sa tiež nepáči, že vedenie školy s nimi odmieta rokovať. Občania taktiež upozorňujú, že spoločnosť má aj dlh voči Sociálnej poisťovni. Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj vedenie gymnázia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM