Webnoviny - Svet

Petríková ešte nestážuje na NS SR, Hudák už áno

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) ešte nenastúpila na dočasné pridelenie, teda tzv. stáž na Najvyššom súde SR, bývalý štátny tajomník rezortu Daniel Hudák už áno. U oboch pôvodne Súdna rada SR súhlasila, že stáž sa môže začať od 1. júla. Termín však bol aktuálny len pre Hudáka, ktorého už z postu štátneho tajomníka vláda odvolala, ale v Petríkovej prípade to nie je možné. „Sudkyňa Petríková môže nastúpiť až po abdikácii vlády,“ uviedla Zuzana Vojtelová z kancelárie predsedu NS SR. Podľa vyjadrenia z Najvyššieho súdu „Súdna rada už zmenila začiatok termínu stáže u dr. Petríkovej na 10.júla 2010“. Sudcovská rada NS SR sa zmenou termínu bude zaoberať na budúci týždeň.

Advokát a nastávajúci poslanec za KDH Radoslav Procházka je presvedčený, že zákon neumožňuje, aby ministerka Petríková a štátny tajomník Hudák po skončení vládnej funkcie, počas ktorej mali prerušený výkon funkcie sudcu, hneď nastúpili na Najvyšší súd SR. Upozornil na ustanovenie zákona o sudcoch, podľa ktorého môže sudca, ktorý mal prerušený výkon funkcie sudcu, nastúpiť buď na ten súd, na ktorom pôsobil pred prerušením alebo na súd, na ktorý bol súdnou radou preložený. „Zákon sudcovi neumožňuje, aby po prerušení výkonu funkcie sudcu nastúpil na súd, na ktorý bol počas prerušenia dočasne pridelený,“ uviedol Procházka.

Hudák skončil vo vládnej funkcii k 29. júnu, na otázku, či najprv nastúpil na svoj materský súd a následne na stáž na NS SR, ministerstvo neodpovedalo.

Hovorca súdnej rady Juraj Sopoliga po súhlase rady s dočasným pridelením Petríkovej a Hudáka na NS SR uviedol, že pri takom rozhodovaní sa nezohľadňuje, či taký človek je alebo nie je v politickej funkcii, pretože aj keď má prerušený výkon funkcie sudcu, podľa ústavy mu táto funkcia stále zostáva. Dočasné pridelenie je podľa neho bežným postupom, keď chcú zabezpečiť, aby sudca získal ďalšie odborné skúsenosti na inom type súdu. „Potom sa zváži, či vôbec po absolvovaní má šancu sa dostať na súd vyššieho stupňa," konštatoval Sopoliga. Podľa Sopoligu nemohla byť Petríková priamo preložená na NS SR, lebo to prichádza do úvahy až po úspešnom absolvovaní výberového konania, keďže je to súd vyššieho stupňa ako ten, na ktorom pred vládnou funkciou pôsobila. Pred vymenovaním za ministerku zastávala post predsedníčky Okresného súdu vo Vranove nad Topľou.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM