Webnoviny - Svet

PETRÍKOVÁ: Ficov návrh zákona je politický krok

WEBNOVINY.SK

vláda Foto: SITA

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Ministerka spravodlivosti Viera Petríková, ktorá sa snažila predstaviť rezortný návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, nepovažuje schválenie premiérovej verzie zákona vládou za vyslovenie nedôvery voči svojej osobe zo strany Roberta Fica. Ministerka sa pri hlasovaní kabinetu o tomto zákone zdržala hlasovania. „Tento návrh ma skutočne prekvapil, ale nepovažujem to za vyslovenie nedôvery voči mojej osobe,“ povedala dnes po rokovaní vlády Petríková. Podľa nej bol Ficov návrh politickým krokom. „Po odbornej stránke tam neboli odstránené určité riziká protiústavnosti. Retroaktivita zostala, zostala ťarcha preukazovania majetku na dotknutej osobe. Sú tam ešte aj ďalšie výhrady z mojej strany,“ povedala. Petríková dodala, že ako sudkyňa považuje tento návrh zákona za nevykonateľný vo veci rozhodnutia súdu o prepadnutí majetku v prípade zistenia rozdielu v príjmoch a nadobudnutom majetku. „Ako sudkyňa si neviem predstaviť, ako bude vykonateľný petit tohto rozsudku, ktorý bude takto vyhlásený,“ povedala. Podľa nej je otázne, čo bude považované za zistený rozdiel medzi majetkom a príjmom, ktorý by mal prepadnúť rozsudkom štátu. Petríková navrhla v decembri v návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku prísnejšie pravidlá.

Ficov návrh, ktorý prešiel skráteným medzirezortným konaním a dnes ho kabinet odsúhlasil, predpokladá zmenu Ústavy SR. V nej by mali poslanci NR SR zakotviť v rámci práva na ochranu vlastníckeho práva prijatie osobitného zákona, ktorý sa bude zaoberať majetkom, ktorý bol získaný nelegálne alebo bol získaný tak, že ho niekto napríklad kúpil za nelegálne príjmy. Po takomto ústavnom základe chce dať premiér schváliť samotný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Vláda navrhuje, aby bolo možné skúmať pôvod majetku v civilnom konaní, v ktorom bude musieť občan vysvetliť, odkiaľ príslušný majetok vzal. Podľa Fica by sa tak mali prokurátori a súdy zaoberať podaniami, ktoré sa týkajú hodnoty podozrivého majetku rovnajúcej sa minimálne 1 500-násobku minimálnej mzdy. Druhá alternatíva, ktorú ministri zamietli, hovorila len o 1 000-násobku priemernej mzdy. Podľa vládou schváleného návrhu bude na Slovensku postihnuteľný akýkoľvek majetok ľudí a firiem pochádzajúci z nelegálnej činnosti, nielen ten, ktorý nadobudli v novej ére trhovej ekonomiky po nežnej revolúcii.

Vypustenie dátumu zo zákona o pôvode majetku je dôležité

Vypustenie časového ohraničenia zo zákona o preukazovaní pôvodu majetku považuje poslanec Daniel Lipšic za dôležité. Ak by tak dnes vláda nespravila, ľahko by sa podľa Lipšica dalo zo zákona vyšmyknúť, keby človek tvrdil, že majetok nadobudol ešte pred 1. januárom 1990. Práve túto hranica ustanovil vo svojom návrhu premiér Robert Fico, nepresadil ju však. Lipšic upozornil, že zákon treba rozšíriť, aby bol „nepriestrelný“, lebo teraz je ľahko napadnuteľný na Ústavnom súde ako jeho predchodca. Lipšic už na to má aj predložený konkrétny návrh. V ústavnom zákone, ktorý zákon sprevádza, navrhuje doplniť článok o vlastníckom práve, aby dôkazné bremeno preukazovania majetku preniesol na daného človeka, voči ktorému bude vedené civilné konanie.

V zákone o preukazovaní majetku môže byť problém retroaktivita, tvrdí Trnka

Retroaktivita môže byť podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku problémom vládou schváleného návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku. „Na rozdiel od navrhovaného znenia, kde bol daný rok 1990, tak tento dátum bol vypustený, čiže neviem, do akej doby spätne by sa mal ten zákon týkať," uviedol Trnka. Ak by dobré paragrafové znenie zákona obsahovalo dátum, mohlo by to podľa neho vylúčiť priamu retroaktivitu.

Podľa generálneho prokurátora musia byť na prijatie efektívneho zákona o preukazovaní pôvodu majetku splnené dve zákonné podmienky. Musí byť novelizovaná Ústava aj nejaké úpravy v zákone, ktoré by vylučovali možnosť jeho napadnutia na Ústavnom súde. “Aby to bolo pre prokuratúru, policajný zbor aj súdy vykonateľné," uviedol Trnka a dodal „nie som si istý, či to bolo všetko odstránené, ale to, čo my sme namietali, odstránené bolo.“

Aj keby upratovačka hlasovala za zákon o preukazovaní pôvodu majetku, premiér Robert Fico bude rád, keď od nej dostane hlas. Takto obrazne premiér na tlačovej besede po rokovaní vlády zdôvodňoval naliehavosť prijatia zákona, ktorý umožní zakročiť proti ľuďom preukázateľne žijúcim nad svoje pomery – ak je dôvodné podozrenie, že podstatná časť ich majetkových prírastkov pochádza z nepoctivých zdrojov. „Mám záujem na prijatí zákona a je mi jedno, kto zaň zahlasuje," vyhlásil Fico

Podľa vládou schváleného návrhu bude na Slovensku postihnuteľný akýkoľvek majetok ľudí a firiem pochádzajúci z nelegálnej činnosti, nielen ten, ktorý nadobudli v novej ére trhovej ekonomiky po nežnej revolúcii. Kabinet vo Ficovom návrhu totiž urobil zásadnú zmenu – vypustil z neho pôvodné časové ohraničenie, že sa vzťahuje len na majetok nadobudnutý po 1. januári 1990. Túto podmienku kritizoval aj predkladateľ podobného zákona – opozičný poslanec Daniel Lipšic z KDH, ktorý tvrdil, že zákon by s časovou podmienkou nebol účinný. „Ak by mal byť tento dátum prekážkou na schválenie tohto zákona, tak od toho radšej ustúpme," povedal Fico. Vláda návrh zákona dnes odobrila pomerom hlasov 12:4 – za boli všetci ministri Smeru-SD, podporu nedostal od členov kabinetu za ĽS-HZDS a SNS. „Je tu časť politického spektra, ktorá má iný politický a právny názor na tento zákon, rešpektujme to," vyzýval Fico a dodal, že „nemôžeme hneď každého, kto sa obráti na Ústavný súd SR označiť za zločinca“. Na margo výhrad koaličného partnera Vladimíra Mečiara poznamenal Fico, že líder HZDS ich korektne hovorí dlhodobo.

Fico pripomenul že návrh legislatívy na postihovanie nelegálneho majetku prejde, len ak sa spoja hlasy z koalície a opozície, keďže súčasťou balíka je aj novela ústavy. Ako bude rokovať s opozíciou však nechcel dopredu hovoriť.

Návrh zákona sa vypustením časového ohraničenia po dnešnom dni dostáva do podobnej verzie, v ktorej bol už pri prvom schválení v roku 2005 – ten však vyhlásil Ústavný súd SR 3. septembra 2008 za protiústavný. Aby sa rovnaký scenár nezopakoval znova, teraz ho sprevádza aj návrh novely ústavy, konkrétne doplnenie článku o vlastníckom práve – ústavnú ochranu má už požívať len legálne získaný majetok.

Premiér Robert Fico dnes po rokovaní vlády na tlačovej besede opakovane ubezpečoval, že zákon nie je namierený proti bežným občanom. „Zákon nie je určený, aby šikanoval bežných ľudí, ale je na extrémne situácie," uviedol Fico. Aj preto kabinet napokon stanovil, že finančná polícia bude podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý bude presahovať preukázateľné príjmy až o 1 500-násobok minimálnej mzdy, čo je asi 450-tisíc eur. Druhá alternatíva, ktorú ministri zamietli, hovorila len o 1 000-násobku priemernej mzdy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM