Webnoviny - Svet

Petríková nerieši podnet Aliancie Fair-play

WEBNOVINY.SK

Výkonná riaditeľka aliancie Fair-play Zuzana Wienk Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Viera Petríková odstúpila predsedovi Krajského súdu v Košiciach podnet Aliancie Fair-play, ktorá upozornila na prieťahy v konaní na Okresnom súde v Michalovciach. Podľa ministerky je šéf krajského súdu kompetentný tento podnet riešiť. „Dôvodom, prečo som to tak urobila, je to, aby opätovne nedochádzalo k prieťahom v konaní tým spôsobom, že ministerstvo spravodlivosti by si vyžiadalo predmetný spis. Takto sa to bude diať priamo v centre – tento spis si ministerstvo nežiada a nedôjde k prieťahom v konaní," uviedla Petríková. Podľa ministerky má predseda košického krajského súdu takisto ako minister spravodlivosti právo podať návrh na disciplinárne konanie.

Aliancia Fair-play urgovala ministerku Petríkovú listom, aby na podnet reagovala. Doteraz totiž nedostali odpoveď na žiadosť o preverenie prieťahov a vyvodenie zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená štátu tým, že Ústavný súd SR prikázal michalovskému súdu zaplatiť sťažovateľovi za prieťahy ujmu 5 000 eur. „Ani po vyše mesiaci sa Aliancia nedočkala informácie o tom, ako bola vybavená jej žiadosť,“ informovala v utorok agentúru SITA Zuzana Wienk.

Wienk pripomína, že prieťahy v konaní, ktoré namietala Aliancia Fair-play, potvrdil Ústavný súd SR. Prípad, na ktorý poukázali, nebol doteraz právoplatne skončený a trvá vyše 12 a pol roka. „Mohol by sa s veľkou pravdepodobnosťou týkať predsedu súdu Soročinu,“ podotkla Wienk.

Aliancia poslala podnet na preverenie prieťahov v Michalovciach aj Súdnej rade. Zo zápisnice rokovania Súdnej rady podľa Wienk vyplýva iba to, že vzala podnet Aliancie na vedomie. „Žiadny zo zodpovedných orgánov sa nehrnie do vyvodenia zodpovednosti za tieto závažné prieťahy v súdnom konaní. Pýtame sa preto, či je dôvodom nečinnosti ministerstva a Súdnej rady fakt, že sa mohli týkať predsedu michalovského súdu Soročinu. Táto nečinnosť podľa nás naznačuje, že zodpovední nemajú rovnaký meter voči všetkým sudcom na Slovensku a disciplinárne konania sú šikanovaním kritických a proreformných sudcov,“ dodala Wienk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM