Webnoviny - Svet

PETRÍKOVÁ: Upratovať začal Harabin a ja pokračujem

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Firmy už nebudú môcť od marca v spotrebiteľských zmluvách sústavne používať neprijateľné podmienky, znemožní im to novela Občianského zákonníka. V prípade, že firma prehrá so spotrebiteľom súdny spor o nejakej neprijateľnej podmienke v zmluve, nebude ju už môcť používať ani v iných prípadoch. Podľa ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej je v súčasnosti veľmi veľa takých prípadov. „Občania sa boja súdiť so spoločnosťami, ktoré majú tímy špičkových právnikov. Ak niekto tento zápas aj vyhrá, spoločnosť môže ďalej používať tieto nekalé praktiky. Preto došlo k zmenám a od marca začne platiť pravidlo, ktoré sme pracovne nazvali jeden za všetkých", vysvetlila dôvod legislatívnej zmeny Petríková.

Podľa rezortu spravodlivosti sa v spotrebiteľských zmluvách bežne vyskytujú až 90-percentné úroky a iné nemorálne sankcie. Malo by byť samozrejmosťou, že po právoplatnom rozhodnutí súdu o neprijateľnosti zmluvnej podmienky ju už firma viac nepoužije. Opak je však pravdou a firmy ich ďalej používajú.

Ochrana spotrebiteľov bola podľa ministerky ešte pred pár rokmi nulová. „Tak, ako sa nabalili niektoré nebankové spoločnosti, kedy boli viac ako100-percentné úroky a ročná percentuálna miera nákladov dosahovala 800 percent. A toto všetko bolo legálne,“ vyhlásila Petríková a dodala, že „upratovať začal Harabin a ja v tom pokračujem“.

Ministerka spravodlivosti chce do konca funkčného obdobia ešte stihnúť viacero legislatívnych úloh. Na stole má novelu Exekučného poriadku, rezort plánuje zmeniť tarify pre advokátov. Ďalej je potrebné vypracovať paragrafové znenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Už v januári ministerka predloží z pôvodne pripravenej veľkej novely trestných kódexov do vlády samostatný návrh, ktorý zavádza trestnú zodpovednosť právnických osôb. Rozbieha sa rekonštrukcia Okresného súdu v Rimavskej Sobote a viacero projektov vo väzenstve.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM