Webnoviny - Svet

Pezinčania žiadajú Ústavný súd SR o informácie podľa zákona

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA/PEZINOK 12. novembra (WEBNOVINY) – Radničné námestie v Pezinku bolo opäť plné ľudí, ktorí demonštrovali proti skládke v meste. Niektorí držali transparenty, nechýbali ani dvaja „maskoti“ v chemických oblekoch a plynových maskách. Právnička z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová zhodnotila akciu veľmi pozitívne a námestie plné ľudí je podľa nej posolstvom toho, že to nie je iba ich záujmom, ale všetkých. Občania tiež podpisovali žiadosť o prístupe k informáciám, ktorú v piatok odošlú aktivisti na Ústavný súd SR. „Z médií sa dozvedáme, že do Pezinka sa vozí odpad, lebo ústavný súd vydal predbežné opatrenie. Nemôžeme sa však k nemu dostať. A kým ho nemáme, máme zviazané ruky. Je to vlastne žiadosť o informácie podľa zákona,“ zdôvodnil pre agentúru SITA Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy. Podľa jeho slov neveria, že by ústavný súd mohol ignorovať územný plán mesta Pezinok ako aj všeobecne záväzné nariadenie. „Ak sa k rozhodnutiu dostaneme, môžeme podniknúť ďalšie kroky,“ doplnil. Akciu prišlo podporiť približne 1 500 ľudí, ktorí štrngali kľúčmi a na záver si symbolicky zaspievali piesne Modlitba od Marty Kubišovej a Pravda víťazí od skupiny Tublatanka.

Organizátori naplánovali demonštráciu potom, ako spoločnosť Ekologická skládka a.s. začala zavážať skládku v Novej jame, „zriadenú v rozpore s územným plánom mesta Pezinok“. Zavážanie sa začalo potom, ako Najvyšší súd SR zrušil povolenia na skládku pre ich nezákonnosť a po vydaní uznesenia Ústavného súdu SR, ktorým predbežne odložil vykonateľnosť rozsudku Najvyššieho súdu SR. Podľa Pavloviča chcú Pezinčania demonštráciou jasne vyjadriť svoje trvalé odhodlanie prevádzkovateľovi Ekologickej skládke a.s., vláde Slovenskej republiky a strane Smer-SD, zodpovedným za kauzu a taktiež Ústavnému súdu SR, že boj za ich práva a zdravie nikdy nevzdajú. Chcú zastaviť dovoz odpadu na kontroverznú skládku s cieľom úplného odstránenia skládky. Pezinok sa stal podľa organizátorov demonštrácie symbolom zlyhania štátu, a to porušovaním územného plánu, vylučovaním z konaní, utajovaním rozhodnutí, manipuláciou prokuratúry so spismi, predstieranou zámenou prevádzkovateľov Ekologickou skládkou a.s. a firmou Westminster Brothers a nezákonnou výstavbou s podporou štátnych orgánov.

Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú stavia spoločnosť Ekologická skládka, a.s., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia ešte minulý rok v januári. Proti skládke od začiatku bojujú občania a aktivisti, ktorí sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji tohto roku zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM