Webnoviny - Svet

Pipi Dlhá Pančucha oslavuje svoje 65. narodeniny

WEBNOVINY.SK

Pipi Dlhá PančuchaFoto: SITA/APBRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Pipi Dlhá Pančucha by oslávila v v piatok už svoje 65. narodeniny. Pipi Dlhá Pančucha je názov knihy od spisovateľky Astrid Lindgrenovej a zároveň aj jej hlavná postava. Toto roztomilé dievčatko dnes pozná celý svet a jej príbehy už dokázali zabaviť niekoľko generácií čitateľov.

Hoci má veľmi dlhé meno – Pipilota Viktuália Roleta Zlatka Pančušisková Efraimová. Z praktických dôvodov si ho skrátila na Pipi Dlhá Pančucha. Jej mamička je anjel a otec, bývalý námorný kapitán, pirátskym kráľom. Aspoň tak si to o nich Pipi vymyslela.

Pipi má opičku, Pána Galána, koňa Alfréda, kufor plný peňazí a dvoch verných kamarátov – Tommyho a Anniku. Býva vo vile Vilôčke s koňom a s opicou, kde si užíva život tak, ako sa jej páči. Veľmi sa teší, pretože jej nikto nič nerozkazuje. Keď jej zavadzia kôň, vezme ho do náručia a odloží na balkón. V škole sa len čuduje. Pani učiteľke pokojne tyká a hoci sa nedohodnú, sľúbi, že sa ešte niekedy príde pozrieť.

Autorka príbehov o Pipi Dlhej Pančuche Astrid Lindgrenová sa narodila 4. november vo Vimmerby a zomrela v roku 2002 v Štokholme. Bola úspešná švédska autorka kníh pre deti. Okrem príbehov pre deti písala aj romány, poviedky, divadelné hry, poéziu, filmové a divadelné scenáre. Jej knihy boli preložené do 70 jazykov v 100 krajinách sveta. V roku 1958 dostala cenu Hansa Christiana Andersena, ktorá je považovaná za najvyššie možné ocenenie autorov detských kníh. Astrid Lindgrenová podporovala detské práva,práva zvierat a práva menšín. Za túto činnosť dostala v roku 1993 cenu Right Livelihood Award.

Jej najznámejšie dielo Pipi Dlá Pančucha vyšla v roku 1945. O rok neskôr prišlo pokračovanie s názvom Pipi nastupuje na loď (1946) a neskôr zavŕšila trilógiu s dielom Pipi na ďalekom ostrove (1948).

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM