Zo Slovenska

Pitnou vodou zásobuje východniarov už 30 rokov: Zaujímavé fakty o Starine

Starina, najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu v strednej Európe, začala zásobovať obyvateľov východného Slovenska pred 30 rokmi.

Ilustračný obrázok k článku Pitnou vodou zásobuje východniarov už 30 rokov: Zaujímavé fakty o Starine
Zdroj: Dnes24.sk

Do trvalej prevádzky bola uvedená 28. novembra 1989. V súčasnosti je zdrojom pitnej vody pre 326.241 obyvateľov v 200 mestách a obciach. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú pri príležitosti odbornej konferencie konanej pod záštitou bývalého prezidenta Rudolfa Schustera vo štvrtok v Snine vydal Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

Obce museli ustúpiť…

Potreba vybudovania zásobárne pitnej vody vyplynula z industrializácie Slovenska, zvyšujúcej sa životnej úrovne obyvateľstva a rastu priemyslu. „Vodárenská nádrž Starina s úpravňou vody v Stakčíne dokázali túto potrebu naplniť,“ uvádza správa s tým, že ako zdroj povrchovej vody bola vybraná horná časť povodia rieky Cirocha nad obcou Starina. „Kvôli hygienickým požiadavkám na kvalitu vody v nádrži bolo povodie ešte pred samotnou výstavbou rozdelené na tri ochranné pásma. V rámci toho bolo nutné vysídliť obce Starina, Dara, Ostružnica, Smolník, Veľká Poľana, Zvala a Ruské. Spolu sa z povodia vysídlilo 3463 obyvateľov zo 769 príbytkov, ktoré boli následne asanované,“ ozrejmuje históriu vzniku VN Starina SVP.

Starina v číslach

VN Starina bola vybudovaná v rokoch 1981 až 1988, jej napúšťanie začalo 20. augusta 1987 o 13:00 hod. a trvalo do 27. marca 1989. Zaberá plochu 311,4 hektára a jej objem predstavuje 59,8 milióna metrov kubických, čím tvorí 31 % objemu všetkých slovenských vodárenských nádrží pri kvalite surovej vody približujúcej sa k upravenej. Ako uvádza SVP, od decembra 1987, kedy sa zo Stariny začala odoberať voda pre pitné účely aj napriek tomu, že VN nebola dokončená, z nej bolo do roku 2019 odberateľom dodaných takmer 510 miliónov metrov kubických pitnej vody. „Pre porovnanie to znamená, že obyvatelia doteraz ‚vypili‘ Starinu 11-krát,“ približuje SVP.

Výstava k výročiu

Podľa pôvodnej koncepcie mala VN Starina tvoriť vodný zdroj pre zásobovanie okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Michalovce a Trebišov, no rozvoj Prešova a nedostatok pitnej vody v Košiciach spôsobili, že skupinový privádzač vody bol zavedený do prvých dvoch spomínaných okresov a tiež oboch krajských miest. Diaľkovod, ktorým sa pitná voda privádza do Košíc, je dlhý 134,5 kilometra.

Súčasťou pripomienky 30. výročia vzniku VN Starina je od štvrtku v galerijných priestoroch kaštieľa v Snine výstava Starina – voda viery. Zahŕňa prezentáciu troch dokumentárnych projektov, ústrednou témou ktorých je oblasť terajšej vodnej nádrže Starina a život vysídlencov rusínskej národnosti z dedín Dara, Ostružnica, Ruské, Starina, Smolník, Veľká Poľana a Zvala. Ide o projekty Rusnaci, Rusíni a Svedectvo spod Pľaše.

V pripojenej galérii si môžete pozrieť archívne fotky z výstavby Stariny.

Archívne snímky z výstavby Stariny
8
Galéria
Zdroj: TASR

Hl. foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM