Webnoviny - Svet

Pivovarníci ponúkajú granty na zlepšenie života východu

WEBNOVINY.SK

VEĽKÝ ŠARIŠ 5. augusta (WEBNOVINY) – Mimovládne organizácie z okresov Prešov, Sabinov, Vranov nad Topľou a Bardejov môžu získať peňažný grant na aktivity, ktoré by mali zaujímavou formou prispieť k zlepšeniu kvalita života na východnom Slovensku.

Komunitná nadácia Veľký Šariš vyhlasuje 9. ročník charitatívneho programu Občianska voľba Pivovaru ŠARIŠ. Na víťazné projekty čaká 16 600 eur.

Zakladateľom a partnerom projektu je spoločnosť Pivovary Topvar, a.s. Grantový program si od roku 2004 získal pevné miesto medzi aktivitami na východnom Slovensku.

„Myslíme si, že sú to práve ľudia priamo z regiónu, ktorí najlepšie vedia, ktorý z projektov môže byť najviac užitočný pre ich región. Preto je program určený práve pre mimovládne organizácie zo štyroch východoslovenských okresov,“ uviedla Miriam Šramová, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti.

Zlepšenie kvality životného prostredia

Počas uplynulých ôsmich ročníkov prostredníctvom Občianskej voľby podporili 67 projektov, na ktoré venovali celkom 176 217 eur. Úspešné projekty získali doteraz od občanov 40 153 hlasov.

Doteraz sa podporované projekty okrem sociálne témy vždy sústreďovali na zlepšenie kvality životného prostredia a ekológiu.

V tomto roku pribudla nová téma, ktorá sa zameriava na projekty v oblasti zodpovednej konzumácie alkoholických nápojov.

„Prevencia k pálčivým témam ako mladiství a alkohol, alkohol za volantom, alkohol a ženy a vplyv alkoholu na tehotné ženy budú tohtoročnou novinkou a zároveň prioritou 9. ročníka Občianskej voľby. V tomto smere informácií a osvety nie je nikdy dosť. Takisto podporíme vzdelávacie projekty pre rodičov, školských pedagógov a psychológov, prevádzkarov, samosprávu a policajtov. Kreativite pri projektových zámeroch sa medze nekladú,“ doplnila Šramová.

Rozhodnú občania

Aktuálny 9. ročník programu má dve grantové témy: Osveta a vzdelávanie v oblasti zodpovednej konzumácie alkoholických nápojov u neplnoletých a žien a Ekológia so špeciálnym zameraním na ochranu vôd, životného prostredia a úsporu energie. O víťazoch rozhodnú občania.

Víťazné projekty budú vyberať v dvoch kolách. Najprv ich posúdi Rada reprezentantov pri Komunitnej nadácii Veľký Šariš.

Okrem jasne formulovanej témy projektu, jeho cieľu a súladu so zameraním programu sa aj v tomto ročníku bude hodnotiť dlhodobá využiteľnosť projektu.

Definitívny výber projektov však bude v rukách občanov. Projekty, ktoré postúpia do finále, už budú hodnotené formou verejného hlasovania. Každý občan tak môže dať svoj hlas projektu, ktorý je podľa neho najdôležitejší a zohľadňuje potreby jeho regiónu.

Hlas môže dať jednému projektu v každej kategórii alebo len jednému projektu, ktorý ho mimoriadne oslovil, a teda by mal podľa občanov získať finančnú podporu na realizáciu. Maximálna výška podpory jedného projektu je 3 tisíc eur.

Mimovládne organizácie sa môžu o príspevok uchádzať do 21. septembra 2012. Stačí vyplniť formulár, ktorý je k dispozícii na webovej adrese http://home.nextra.sk/komunit alebo www.pivovarytopvar.sk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM