Webnoviny - Svet

PKO nemá byť národnou kultúrnou pamiatkou

WEBNOVINY.SK

PKO Foto: BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Pamiatkový úrad (PÚ) SR údajne nevyhlási Park kultúry a oddychu (PKO) za národnú kultúrnu pamiatku. Tvrdí to občianske združenie Bratislava otvorene (BAO), podľa ktorého vydal úrad vyjadrenie, že nezačne správne konanie vo veci vyhlásenia PKO za národnú kultúrnu pamiatku. Toto rozhodnutie je podľa aktivistov oficiálnou reakciou na ich opakovaný podnet zo začiatku tohto roka. Agentúre SITA sa tieto informácie zatiaľ nepodarilo overiť, keďže na pamiatkovom úrade je už po pracovnej dobe a nikto nedvíha telefón. Aktivisti sú však presvedčení, že proces posudzovania podnetu aj prístup úradu k celej veci je podozrivý, netransparentný a pripomína praktiky minulého režimu. „Prekvapilo nás, že pamiatkový úrad neplánuje začať správne konanie napriek silnej vôli širokej verejnosti zachovať PKO i vopred avizovaným ponukám spolupráce,“ uvádza sa v stanovisku občianskych aktivistov, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

Pamiatkový úrad podľa aktivistov argumentuje tým, že „necitlivé“ rekonštrukcie postupne degradovali objekt už len na „torzo torza“, čím sa stratili pamiatkové hodnoty hodné ochrany. Takéto konštatovanie občianske združenie považuje za „nepochopiteľné až zarážajúce“. Podľa neho je súčasťou obnovy pamiatok aj hľadanie stratených súčastí a reštaurovanie či rekonštrukcia pôvodných objektov. „S takýmto zvláštnym prístupom by napríklad z ruiny Bratislavského hradu dnes bola len hŕba skál,“ tvrdia aktivisti. Zároveň zdôrazňujú, že budova „neodôvodnene“ určená na zbúranie, sa dá zachrániť jej vyhlásením za pamiatku. „Vydanie búracieho povolenia ešte neznamená, že profesionálny pamiatkar by mal rezignovať na pamiatkové hodnoty PKO,“ uvádza sa ďalej v stanovisku aktivistov. Apelujú pritom na fakt, že zachovanie PKO žiadajú tisíce občanov vrátane významných osobností. Za zachovanie PKO vznikla petícia, ktorú údajne podpísalo vyše 7-tisíc občanov, sympatizantov má PKO aj na sociálnej sieti Facebook. Okrem toho sa viac ako 300 osobností podľa aktivistov podpísalo aj na výzvu za zachovanie PKO.

Mesto ešte v lete 2005 predalo pozemky pod PKO za 9,33 mil. eura. Peniaze plánovalo použiť na revitalizáciu zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísali obe strany, teda hlavné mesto aj investor.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM