Správy

Plné čakárne: Lekári nahlásili takmer 39-tisíc akútnych respiračných ochorení

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) na Slovensku počas 42. týždňa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol o 6,3 percenta. Lekári nahlásili spolu 38 841 prípadov ARO.

Ilustračný obrázok k článku Plné čakárne: Lekári nahlásili takmer 39-tisíc akútnych respiračných ochorení
Zdroj: TASR

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. ARO mali najmä deti do piatich rokov. TASR o tom v piatok informovala Júlia Adamčíková z odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ochorenia na ARO mali komplikovaný priebeh u 905 osôb. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy (442) a vyskytli sa aj otitídy a pneumónie. Ochorenia hlásilo 56 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 44 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyšší počet hlásiacich lekárov bol v Trnavskom, najnižší v Bratislavskom kra­ji.

Lekári nahlásili v uplynulom týždni 2875 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 7,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 13,6 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom, najmenej v Bratislavskom kraji. Najčastejšie na CHPO ochoreli deti do päť rokov.

Hlásených bolo sedem prerušení výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o tri materské školy v Prešovskom kraji, dve v Žilinskom kraji a dve v Košickom kraji. V 42. kalendárnom týždni 2019 nebol hlásený žiadny prípad ťažkého ARO.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na ARO, vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie