Webnoviny - Svet

Plynovodné prepojenie s Maďarskom ekológom nevadí

WEBNOVINY.SK

Foto: robertamsterdam­.comBRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Projekt výstavby plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorý na slovenskej strane chce realizovať spoločnosť eustream, a.s., nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja koncom októbra odporučilo v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA) realizáciu spomínaného projektu. „Na základe výsledkov procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, pri ktorom sa zvážil stav využitia územia a únosnosť prírodného prostredia ako aj pripomienky od dotknutých organizácií, sa odporúča realizovať výstavbu plynovodu,“ uviedol rezort vo svojom záverečnom stanovisku.

„Pripravované prepojenie slovenskej a maďarskej prepravnej sústavy má veľký význam pre energetickú bezpečnosť oboch krajín. Sme radi, že tento projekt dostal od ministerstva "zelenú“," reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Eustream Danica Beharková. Plynárenská spoločnosť Eustream však bude musieť splniť v rámci výstavby plynovodu a jeho prevádzky aj vyše dvadsať dodatočných podmienok. Firma Eustream bude musieť napríklad vykonať predstihový archeologický prieskum, vykonať predbežnú a záverečnú tlakovú skúšku potrubí, overovať kvalitu izolácie potrubia a všetkých zvarov, či vykonávať výruby stromov a porastov len mimo hniezdneho obdobia vtáctva. „Všetky odporúčané požiadavky pre etapu výstavby a prevádzky akceptujeme a pri realizácii projektu ich budeme dodržiavať,“ uviedla Beharková. „Nedostatky a neurčitosti, ktoré sa v procese hodnotenia vyskytli je potrebné vyriešiť v ďalších stupňoch projektovej prípravy stavby,“ konštatoval rezort.

V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie určili kompetentné orgány trasu výstavby plynovodu, ktorá je z hľadiska životného prostredia najlepšia. Trasa plynovodu by tak mala viesť v smere Veľké Zlievce. Malé Zlievce, Glabušovce, Zombor, Olováry, Kiarov, Záhorovce a Slovenské Ďarmoty. Celková dĺžka plynovodu na slovenskej strane by tak mala byť 18,8 kilometrov. Je to najkratšia trasa plynovodu z troch posudzovaných. „Odporúčaná trasa plynovodu je navrhnutá tak, aby vplyv na životné prostredie bol minimálny, a je plne vyhovujúca aj pre Eustream,“ dodala Beharková.

Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom by mali realizovať slovenská spoločnosť Eustream a maďarská firma FGSZ Zrt. Spoločnosti minulý mesiac opätovne vyhlásili začatie záväznej fázy procesu Open Season, čiže proces zisťovania záväzného záujmu o plynovodné prepojenie. Druhá etapa záväznej fázy Open Season je pokračovaním procesu, ktorý sa začal v prvej polovici tohto roka. Účastníci môžu predkladať svoje záväzné požiadavky od 15. októbra do 8. decembra. Spoločnosti Eustream a FGSZ vyhodnotia záujem trhu a výsledky druhého kola záväznej fázy Open Season zverejnia koncom decembra 2010.

Prvé kolo záväznej fázy procesu Open Season nebolo na maďarskej strane úspešné. Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia na slovenskej strane záväzne prejavilo v rámci prvej fázy Open Season viacero nemenovaných spoločností zo šiestich krajín na obdobie piatich až dvadsiatich rokov.

Prepojenie medzi maďarskou a slovenskou prepravnou sieťou by malo posilniť súčasné energetické prepojenia v strednej Európe. Plánovaný plynovod má dĺžku približne 115 kilometrov. Mal by spojiť slovenský vysokotlakový plynovod pri meste Veľký Krtíš s maďarskou prepravnou sieťou pri obci Vecses na predmestí Budapešti. Spustenie plynovodného prepojenia do prevádzky sa očakáva začiatkom roka 2014. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý spustila Európska komisia v decembri 2008 a získal z európskych peňazí zhruba 30 mil. eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM