Webnoviny - Svet

PMÚ: Poisťovne nevykonávajú hospodársku činnosť

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Na zdravotné poisťovne sa podľa Protimonopolného úradu SR nevzťahuje zákon o ochrane hospodárskej súťaže. PMÚ k tomuto záveru dospel po vykonaní všeobecného prešetrovania týkajúceho sa možného vzniku koncentrácie zlúčením Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. „Činnosť zdravotných poisťovní pri vykonávaní verejného zdravotného poistenia nie je možné považovať za hospodársku činnosť podnikateľov, ktorá môže obmedzovať hospodársku súťaž,“ uviedla na tlačovej besede Daniela Lukáčová z odboru koncentrácií PMÚ SR. Tieto závery sú podľa nej v súlade s rozhodovacou praxou Európskeho súdneho dvora.

Systém verejného zdravotného poistenia, v ktorom pôsobia zdravotné poisťovne, podľa PMÚ vykazuje vysoký stupeň solidarity, zdravotná starostlivosť je poistencom poskytovaná bezplatne a podstata činnosti zdravotných poisťovní je rozsiahlo regulovaná štátom. Špecifiká systému verejného zdravotného poistenia, ktoré úrad posudzoval, boli podľa Lukáčovej zohľadňované aj v príslušnej judikatúre Európskeho súdneho dvora. „Z tejto judikatúry vyplýva, že v prípade daných charakteristických znakov systému nedochádza k hospodárskej činnosti a teda súťažné právo sa pri vykonávaní tejto činnosti neaplikuje,“ povedala.

Spájať sa pritom chcú aj dve súkromné poisťovne, Dôvera a Apollo. Tie pritom žiadosť na Protimonopolný úrad SR podali ešte koncom augusta a stále čakajú na jeho rozhodnutie. „Úrad konanie vo veci zlučovania zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo zastaví,“ povedala na tlačovej besede predsedníčka PMÚ Daniela Zemanovičová.

Dve štátne poisťovne, Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná, sa k 1. januáru budúceho roka zlúčia. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú minulý týždeň vo štvrtok schválil v skrátenom legislatívnom konaní parlament. V prípade podpisu prezidenta bude účinná od 21. decembra 2009. Dôvodom legislatívnej úpravy zlúčenia bol podľa Ministerstva zdravotníctva SR Protimonopolný úrad SR. Ten údajne už od leta proces spojenia prešetroval mimo správneho konania, pričom nebolo známe, kedy dôjde k záveru. Stanovený termín vzniku jednej štátnej poisťovne tak bol podľa rezortu „vážne ohrozený“.

Podľa novely sa štátne poisťovne zlúčia k 1. januáru budúceho roka. Všeobecná zdravotná sa stane právnym nástupcom Spoločnej zdravotnej. Platnosť jej povolenia zanikne prvým dňom roku 2010. Podľa legislatívnej úpravy spojenia oboch štátnych poisťovní sa poistný kmeň Spoločnej zdravotnej prevedie k 1. januáru nasledujúceho roka na Všeobecnú zdravotnú. Rovnako z menšej z poisťovní prejdú na tú väčšiu aj všetky práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov k jej zamestnancom, ako aj súvisiace s vykonávaním verejného zdravotného poistenia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM