Lucia Lauková Správy

Po lete venujte pozornosť pokožke: Skoré zachytenie melanómu môže zachrániť život

Samovyšetrenie pokožky po lete netreba zanedbať. Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť jeho vyliečenia je podľa onkológa takmer stopercentná.

Ilustračný obrázok k článku Po lete venujte pozornosť pokožke: Skoré zachytenie melanómu môže zachrániť život
Zdroj: TASR

Význam samovyšetrenia pokožky zdôrazňujú lekári najmä po letných mesiacoch, v ktorých býva vystavená tropickému slnečnému žiareniu. Veľká časť populácie podľa odborníkov znamienkam či zmenám na koži nevenuje dostatočnú pozornosť. Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť jeho vyliečenia je takmer stopercentná. Na význam samovyšetrenia kože po lete upozornil onkológ Radovan Barilla.

Sledovanie znamienok

„Včasné zachytenie melanómu dáva pacientovi šancu na úspešné vyliečenie. Rakovina kože nemusí vždy vyzerať len ako čierne znamienko. V dermatologických ambulanciách by mali byť sledované všetky znamienka s odtieňmi tmavšej hnedej farby, svrbiace či ľahko krvácajúce znamienka,“ vysvetlil Barilla. Tieto zmeny môžu nastať práve po lete, keďže slnečné žiarenie je jedným zo spúšťačov rakovinotvorných procesov na tele.

Aj na zdravej pokožke

Približne jedna štvrtina melanómov vzniká podľa odborníkov už z existujúceho materského znamienka a až takmer tri štvrtiny sa objavia aj na zdravej pokožke. Pri kontrole kože by sme podľa ich slov nemali zabúdať „na pokožku hlavy, plôšky nôh či genitálie“. V prípade podozrivých zmien netreba návštevu lekára odkladať. Ak dermatológ vyhodnotí, že má znamienko rakovinový pôvod, odporučí ho na chirurgické vyrezanie.

Bezplatná kontrola

Na rozdiel od iných druhov rakovín je podľa onkológa možné melanóm vidieť a včas ho zachytiť. Na jeseň bude mať široká verejnosť možnosť zúčastniť sa na kampani, počas ktorej budú odborníci bezplatne kontrolovať znamienka. Táto kampaň je zároveň výzvou aj pre ostatných, aby po lete v prípade akéhokoľvek podozrenia navštívili lekára.

Vplyv na vznik rakoviny kože

Onkológ tiež vysvetlil, že „na vznik rakoviny kože je jednoznačne dokázaný vplyv slnečného ultrafialového žiarenia, ktorému je ľudské telo najviac vystavené počas letných mesiacov“. „Ohrození sú všetci, väčšie nebezpečenstvo sa však týka ľudí, ktorí už boli aspoň raz za život spálení slnkom či ľudia so svetlejšou pokožkou, a teda nižšou hladinou melanínu – pigmentu, ktorý je zodpovedný za farbu kože,“ doplnil Barilla.

V septembri sa taktiež začína kampaň Antimelanoma day, ktorej cieľom je upozorniť na dôležitosť prevencie znamienok práve po letných mesiacoch. V troch slovenských mestách – v Košiciach (22.9), v Bratislave (29.9) a vo Zvolene (6.10) budú po lete bezplatne vyšetrovať znamienka odborníci, s ktorými bude možné podozrenia konzultovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM