Webnoviny - Svet

Po STV má zmluvu so štátom aj Slovenský rozhlas

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Po verejnoprávnej televízii (STV) dostane na budúci rok od štátu na výrobu programu peniaze aj Slovenský rozhlas (SRo). Vláda dnes schválila návrh Zmluvy o obsahoch, cieľoch a zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania. Slovenský rozhlas sa dohodol s Ministerstvom kultúry SR na podobe zmluvy so štátom po niekoľkomesačných rokovaniach koncom novembra. Zmluva so štátom je rovnako ako v prípade verejnoprávnej televízie uzatvorená na päť rokov, na roky 2010 až 2014. Každoročne by rozhlas mal dostávať od štátu minimálne dva milióny na program a dva na Radio Slovakia International.

Dodatok, ktorý sa k zmluve bude uzatvárať na každý rok, hovorí pre rok 2010 o 2,5-miliónovom príspevku na programy vo verejnom záujme a o dvoch miliónoch eur na úhradu výdavkov na zabezpečenie vysielania rozhlasu do zahraničia, teda vysielania Radia Slovakia International. Radio Slovakia International bude podľa dodatku na rok 2010 vysielať do zahraničia v doterajšom rozsahu v šiestich jazykoch, programy bude vysielať krátkymi vlnami, satelitom a internetom. Zmluva sa môže týkať aj investičných projektov, v dodatkoch pre rok 2010 pre STV ani SRo sa o nich nehovorí.

Štát podľa dodatku k zmluve s SRo na budúci rok finančne podporí 8 305 programov Slovenského rozhlasu vo verejnom záujme. Ide o umelecko-publicistické, dramatické, hudobné, dokumentárne a ďalšie programy. Odvysielajú ich programové služby SRo – Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín, Rádio_FM a Rádio Patria. Podpora sa netýka spravodajstva a analytickej a aktuálnej publicistiky. Podporené programy čiastočne financuje štát, čiastočne rozhlas. Ich celkové náklady sú 4 798 787 eur, pričom príspevok štátu vo výške 2,5 mil. eur sa použije výlučne na priame náklady. Podporené programy tvoria spolu 5 016 hodín vysielania, čo predstavuje 12,6 % z celkového počtu hodín terestrického vysielania SRo v uvedených programových službách.

Rozhlas bude mať vďaka zmluve so štátom na budúci rok vyrovnaný rozpočet bez výrazných úspor. Rozpočet, ktorý 9. decembra schválila Rozhlasová rada, počíta s nákladmi 30 580 240 eur a výnosmi v takom istom objeme. Vyrovnaný rozpočet zaistí najmä celoročné terestrické šírenie Rádia Devín a Rádia_FM, vysielanie do zahraničia cez Radio Slovakia International na veľmi krátkych vlnách s 33 zamestnancami, zvýšenie počtu členov Symfonického orchestra SRo o 10 na 78 zamestnancov na polovičnom úväzku. Uvažuje sa o posilnení motivačných zložiek miezd, počíta sa aj s modernizáciou techniky a opravami budovy.

Ministerstvo kultúry a rozhlas obnovili začiatkom novembra rokovania o podpore programu vo verejnom záujme v rámci zmluvy so štátom. Ešte v októbri ministerstvo avizovalo, že s SRo neuzavrie zmluvu so štátom na podporu programu. Dôvodom bolo podľa ministra Mareka Maďariča, že rozhlas predložil podklady v nedostatočnej forme. Rozhlas argumentoval tým, že nemôže pristúpiť na pripomienky ministerstva. Chcel, aby rezort prispel na pozemné vysielače, ktorými sa šíri vysielanie a tvrdil, že na program sú určené koncesie.

Slovenská televízia dostane na výrobu programov vo verejnom záujme na budúci rok od štátu 12,5 mil. €. Ich presné použitie určuje zmluva so štátom a dodatok k nej pre rok 2010. Oba materiály schválila vláda 11. novembra a zmluvné strany – ministerstvo kultúry a STV (resp. SRo) ich musia zverejniť na svojich internetových stránkach. STV by mala v rokoch 2011 až 2014 dostávať od štátu ročne najmenej 10 mil. €.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM