Webnoviny - Svet

Po Tatrách behajú medvede, deti sa ukryli v škole

WEBNOVINY.SK

POPRAD 23. mája (WEBNOVINY) – Medvede sú vážnym problémom vo Vysokých Tatrách.

„Mám za sebou náročnú noc, naháňali sme piatich medveďov,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Tri medvede, matka s dvoma mladými, sa v utorok podvečer túlali okolo Školy v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej.

Bola to tá istá medvedica, ktorej mláďa pred pár dňami uviazlo v oplotení kontajnerov v Hornom Smokovci.

Tentoraz medvedia rodina hľadala potravu v kontajneroch v Tatranskej Lesnej. V škole sú aj teraz deti, ktorých medvedia rodina zaujala až tak, že chceli malé medvede vidieť naživo.

„Rýchlo som zahnal deti dovnútra, keď sa vybehli pozrieť na medvieďatá, ktoré už boli na chodníku. V jednom momente som sa ocitol asi desať metrov od medvedice, ktorá už hrozila útokom,“ opísal zážitok z utorka Pavol Majko. Na odplašenie medveďov použili ochranári výstražnú pyrotechniku.

Tá zabrala hlavne na medvedicu, ktorá v ušla do lesa aj bez mláďat. Neskôr sa však po ne vrátila. Neželaným návštevám pri kontajneroch v Tatranskej Lesnej by mala do budúcna zabrániť aj elektrická ohrada, ktorú ochranári vybudovali.

Krátko po tomto incidente dostali hlásenie o pohybe medveďa v Tatranskej Lomnici. Podľa Majka išlo o veľkého samca, stretnutie s ktorým by nemuselo dopadnúť pre ľudí najlepšie. Onedlho sa podobná situácia zopakovala aj pri bytovom dome Zdravie v Hornom Smokovci, kde sa potuloval ďalší medveď.

Mesto situáciu nevi riešiť

Situácia s túlajúcimi sa medveďmi po tatranských osádách je stále vážnejšia. Podľa Petra Nováka z Mestského úradu Vysoké Tatry má mesto len obmedzené možnosti, ako túto situáciu riešiť.

Vlani na území mesta, v jeho intraviláne, odstrelili jedného medveďa v oblasti Vyšných Hágov.

Podľa Nováka odstrel jedného medveďa problém s medveďmi v Tatrách nerieši, vyhovujúce riešenie sa doteraz nepodarilo nájsť. Aj keď sa už vlani zdalo, že by sa mohli podľa Nováka veci pohnúť dopredu, prišla zmena vlády, vrátane výmeny ministrov a úradníkov na ministerstvách a všetky procedúry musí mesto začínať odznovu.

Problémom sú medvedice

Podľa Nováka najväčší problém predstavujú medvedice, ktoré učia svoje mláďatá chodiť za potravou do tatranských osád. Väčšina z dospelých medveďov, ktoré chodia do osád, sú podľa neho práve jedince, ktoré sa už od mlada učili kŕmiť z kontajnerov.

Odstrel medvedice, ktorá má mladé, by bol podľa Nováka neetický. Na druhej strane takáto medvedica „vychová“ potomkov, pre ktorých bude hľadanie potravy v intravilánoch obcí bežnou záležitosťou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM