Webnoviny - Svet

Po zosuvoch pôdy sa začína s búraním domov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ivan Fleischer PREŠOV 24. júna (WEBNOVINY) – Starosta obce Kapušany Jozef Pribula, kde došlo k zosuvom pôdy a poškodeniu 23 domov, vydal už jedno rozhodnutie na zbúranie stavby. Rodina Brehová z ulice Pod Hradom príde ako prvá o strechu nad hlavou. Ako informoval starosta, manželia Brehoví sa rozhodli odsťahovať za deťmi na západné Slovensko. V obci trvá od 7. júna mimoriadna situácia. Doteraz sa vysťahovalo z popraskaných domov sedem rodín, podľa statika najhorší verdikt si budú musieť vypočuť s veľkou pravdepodobnosťou aj ďalší piati majitelia domov. Postihnuté rodiny našli prvé útočisko u svojich príbuzných. Jedna rodina získala dočasné bývanie v staršom prázdnom dome v Kapušanoch, ďalšia vo Fulianke. Obec poskytla jednej rodine ubytovanie v klube dôchodcov, ďalší novodobí bezdomovci si po úprave priestorov vytvoria nové bývanie v obecnom zdravotnom stredisku. Jeden byt sa našiel v Prešove. Na letisku vo vojenskej ubytovni sa umiestnila rodina vojaka z povolania.

Doterajšie geologické práce a posudky statika, ktoré objednala obec, vyčíslili zhruba na 30-tisíc eur. Podľa predbežného posudku je momentálne svah stabilizovaný. Následkom zosuvov sa však na obytných budovách v spodnej časti pod hradným vrchom stále zväčšujú praskliny. Domy v hornej časti neboli výraznejšie poškodené. Na úplné zastavenie svahovej deformácie by boli potrebné zásahy, ktoré sú finančne veľmi náročné. Z ministerstva životného prostredia by sa mali zaplatiť doterajšie výdavky a geologický prieskum, čo prisľúbil pri osobnej návšteve Kapušian pred voľbami minister životného prostredia Jozef Medveď. Starosta robí všetko pre to, aby sa mu podarilo získať zo Štátneho fondu rozvoja bývania ešte v tomto roku financie na výstavbu bytovky, do ktorej by vedel rýchlo umiestniť postihnutých ľudí.

Obec dala návrh na vydanie územného rozhodnutia o stavebnej uzávere v lokalite Pod Hradom, ústne konanie spojené s miestnym zisťovaním stanovili na 16. júla.

Ako uviedol starosta, pre výpadok podielových daní má obec problém vyplatiť svojim zamestnancom výplaty. Preto zrušili aj plánovaný folklórny festival. V nedeľu 27. júna o 16:00 sa však bude konať v areáli školského parku benefičný koncert spojený s verejnou zbierkou na pomoc občanom postihnutým zosuvom pôdy. Program je venovaný 15. výročiu založenia folklórneho súboru Kapušančan. V programe vystúpia aj Kapušanske richtaroše a detský folklórny súbor Čerešenka.

V Prešovskom kraji platí mimoriadna situácia ešte v obvode Stropkov. Tretí stupeň povodňovej aktivity platí v 35 obciach. Pre celý kraj platí druhý stupeň povodňovej aktivity, ktorý si udržujú aj obvody Prešov, Bardejov a Stará Ľubovňa. Druhý stupeň si ponechalo v platnosti aj 25 obcí. Ako uviedla pre agentúru SITA tajomníčka krízového štábu Božena Jacko Lysáková z Krajského úradu životného prostredia v Prešove, obce, ktoré zrušia druhý stupeň povodňovej aktivity, musia nahlásiť do 20 dní škody na príslušné obvodné úrady a do piatich dní faktúry za záchranné práce.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM