Webnoviny - Svet

Počas leta zomrelo viac Slovákov ako vlani

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Vladimír DudlákBRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Počas letnej turistickej sezóny prišlo v zahraničí o život viac Slovákov ako počas prázdnin v roku 2009. Od júna do augusta 2010 zomrelo v cudzine 147 občanov SR, v lete minulého roka to bolo 106 ľudí. Najviac Slovákov prišlo o život v susednom Česku, vysvetlila riaditeľka konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí SR Anna Juriková s tým, že zvyčajne ide o úmrtia pri dopravných nehodách. Tohtoročnú letnú turistickú sezónu zhodnotila ako štandardnú, bez hromadnej mimoriadnej situácie spojenej s obeťami na životoch.

Slovenský zastupiteľský úrad v Turecku pomáhal asi tisícke turistov dostať sa domov po krachu cestovnej kancelárie Karya Tour. V etiópskej Adis Abebe, kde SR nemá veľvyslanectvo, cez francúzsky úrad pomáhalo MZV siedmim slovenským poľovníkom, ktorých domáci policajti zadržali a obvinili z pokusu o prevrat, keďže mali pri sebe lovecké pušky. Nedorozumenie sa vysvetlilo a Slováci mohli odcestovať domov. Podľa Jurikovej ide o dobrý príklad spolupráce krajín Európskej únie pri konzulárnych veciach.

Riaditeľka konzulárneho odboru rezortu zahraničných vecí upozornila, že v poslednom roku sa zvýšil počet hospitalizácií slovenských občanov v zahraničí pre psychické problémy. Sčasti ide o ľudí, ktorí žili v cudzine ako bezdomovci, ale týka sa to aj bežných turistov.

Často sa na slovenské zastupiteľské úrady obracajú vodiči, a to aj profesionáli, aby na polícii intervenovali za zníženie pokút. Na to však úrady právomoc nemajú. Juriková v tejto súvislosti vyzvala firmy, aby vodičom nechali platobnú kartu, na ktorej je dostatok hotovosti pre prípad zaplatenia postihov. Pred zimnou sezónou upozornil hovorca MZV Ľuboš Schwarzbacher na používanie zimných pneumatík, a to predovšetkým v susednom Česku a Rakúsku. Vodiči, ktorí do zahraničia cestujú s autom, ktoré nevlastnia, by mali so sebou nosiť notársky overené splnomocnenie, v prípade firemných automobilov sa zíde výpis z obchodného registra.

Slovenské zastupiteľské úrady sa už pripravujú na nadchádzajúcu zimnú turistickú sezónu. Napríklad pre budúcoročné majstrovstvá sveta v hokeji pravdepodobne personálne posilnia naše úrady v Rusku, odkiaľ sa čaká zvýšený nápor turistov a množstvo žiadostí o víza v úzkom časovom období.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM