Lucia Lauková Správy Rôzne

Počas prázdnin majú záchranári plné ruky práce: Priemerne ošetria 25 detí denne

S letnými prázdninami je spojený aj zvýšený výskyt úrazov. Záchranári majú denne plné ruky práce.

Ilustračný obrázok k článku Počas prázdnin majú záchranári plné ruky práce: Priemerne ošetria 25 detí denne
Zdroj: TASR

Deti dávajú už každoročne počas prázdnin zabrať aj záchranárom. Priemerne ošetrujú 25 detí denne, ktoré utrpia úraz a skončia v opatere zdravotníkov, čo je o vyše polovicu viac ako počas školského roka.

Dá sa úrazom predísť?

Deti v lete trávia viac času samé bez dozoru alebo v partii kamarátov, kde sa predvádzajú a súťažia. „Stačí pritom drobná neopatrnosť a úraz je na svete. Najlepšou prevenciou pred úrazmi detí je zmysluplné zorganizovanie ich voľného času a zabezpečenie dostatočnej kontroly ich aktivít. U menších detí je dôležité mať ich stále na očiach, stačí chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete,“ uviedol hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Boris Chmel.

Opatrovanie detí

Pri školopovinných deťoch by si rodičia mali podľa jeho slov starostlivo vyberať ľudí na opatrovanie. „Starí rodičia nie sú často fyzicky schopní sa postarať o neposedné deti a je to aj pre nich zmena, ak majú na starosti dve, tri deti,“ upozornil Chmel.

Pokyny pri úraze

Ak sa dieťaťu stane úraz, v prvom rade treba zhodnotiť situáciu, pokúsiť sa zachovať pokoj a chladnú hlavu. „Ak sa to stane v partii kamarátov, tí by nemali spanikáriť a zutekať, ale zavolať najbližšieho dospelého človeka. Ten by mal najskôr vizuálne zhodnotiť, či je situácia vážna a je nutné zavolať pomoc. Ak áno, treba vytočiť číslo 155, kde musí jasne a presne popísať situáciu,“ odporučil Chmel s dôvetkom, že je potrebné počúvať otázky operátora, aby ten dokázal čo najrýchlejšie vyhodnotiť situáciu a poslať pomoc. A do príchodu záchranárov poskytovať prvú pomoc.

Pozor na cesty

Počas leta dochádza najčastejšie k úrazom pri aktivitách a športe, ako je napr. bicykel a korčule. „Cestná premávka je nebezpečnejšia ako kedysi pre jej hustotu. Dochádza k častým pádom a zlomeninám rúk a nôh, k ťažkým úrazom hlavy a chrbtice či k vnútorným poraneniam brucha, hrudníka a hlavy,“ informoval Chmel.

K úrazom dochádza aj na ihriskách, v opustených budovách, na nestrážených staveniskách, ale aj počas lezenia na stromy či konštrukcie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM