Hokej

Počas víkendu prebehne draft NHL: Podľa agenta by mohli byť draftovaní traja-štyria Slováci

Už tento víkend je na programe draft zámorskej hokejovej NHL. V uplynulých rokoch bol jeho pravidelnou súčasťou aj slovenský hokejový agent Marcel Sakáč ml., ktorý nebude chýbať ani na tom víkendovom v kanadskom Vancouvri.

Ilustračný obrázok k článku Počas víkendu prebehne draft NHL: Podľa agenta by mohli byť draftovaní traja-štyria Slováci
Zdroj: TASR

Počas vlaňajšieho draftu NHL sa šťastie usmialo na piatich slovenských hokejistov – obrancu Martina Fehérváryho (Washington, 2. kolo/ 46. miesto), útočníkov Martina Pospíšila (Calgary, 4./105.) a Miloša Romana (Calgary, 4. /122.) a brankárov Dávida Hrenáka (Los Angeles, 5. /144.) s Romanom Durným (Anaheim, 5./147.).

„V prvom rade treba povedať, že je veľmi dôležité, aby boli nejakí Slováci rok čo rok draftovaní. Robí to dobré meno nášmu hokeju a ide vlastne o akési odzrkadlenie práce, ktorá sa robí v rámci hokeja na Slovensku. Osobne si myslím, že Miro Šatan a tréner Ramsay urobili kus práce, veľký priestor dostávajú mladí hráči, čo tu nikdy predtým v takej miere nebolo. A práve to je podľa mňa jediná cesta, ako možno posúvať náš hokej ďalej. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko, pozrime sa na Mariána Gáboríka alebo Maja Hossu, ktorí dostali v seniorských tímoch šancu už ako 16–17-roční a čo z nich napokon vyrástlo. Tento trend musíme opäť nastoliť. Práve v týchto rokoch sú totiž hráči zaujímaví pre draft, v dvadsiatich už môže byť neskoro. Čo sa týka tohtoročného draftu a šancí slovenských hokejistov v súvislosti s ním, nerád by som bol v tomto smere konkrétny, ono sa to môže celé zvrtnúť úplne inak. Myslím si však, že traja-štyria slovenskí hokejisti by draftovaní byť mohli,“ rozhovoril sa Sakáč v televíznom šúdiu TABLET.TV.

Počas májových MS na Slovensku sa v súvislosti s draftom 2019 najčastejšie skloňovali dve mená – Kaapo Kakko, ktorý na šampionáte reprezentoval Fínsko, a Jack Hughes, ktorý bol člen tímu USA. A práve jeden z nich by sa mal stať tohtoročnou draftovou jednotkou. „Obidvaja sú fantastickí hokejisti, no typovo sú úplne rozdielni. Môj tip na draftovú jednotku je Hughes. Predsa len je to Američan a ide o severoamerickú súťaž. Mne osobne veľmi pripomína Patricka Kanea z Chicaga,“ zahral sa na proroka 47-ročný rodák z Bratislavy.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Sakáč sa na prácu hokejového agenta vrhol krátko po skončení hráčskej kariéry, pričom dnes má za sebou už viac než 15-ročnú prax. „V súčasnej dobe môžeme zatiaľ hovoriť o tom, že talenty pod Tatrami sú, len im treba dať priestor. Myslím si, že potom budeme mať opäť hokejistov, ktorí budú patriť k najlepším v NHL,“ pokračoval Sakáč, ktorý začínal s hokejom v bratislavskom Slovane, no v pomerne mladom veku sa rozhodol skúsiť šťastie v zámorí.

Aj vďaka tomu sa v sezóne 1991/92 stretol v tíme Penticton Panthers pôsobiacom v British Columbia Hockey League (BCHL) s Kanaďanom Paulom Kariyom, ktorý sa neskôr vypracoval na hviezdu NHL.

„Najmä vďaka nemu a Brendanovi Morrisonovi som tam zažil dve veľmi vydarené sezóny. S nimi to bolo vážne o čosi jednoduchšie. Kariya už vtedy nad všetkými vyčnieval. Svedčí o tom aj fakt, že už ako šestnásťročný reprezentoval Kanadu na MS do 20 rokov, kde hral po boku ďalšej neskoršej hviezdy Erica Lindrosa. On bol skutočne niekde inde v porovnaní s jeho rovesníkmi, bol to geniálny hráč. Potom to dokázal aj v NHL, kde dlhé roky ťahal Anaheim a začlenil sa k lídrom celej súťaže. Absolútne ho nelimitovalo, že bol nižší a subtílnejší, pretože to kompenzoval vynikajúcim korčuľovaním, prehľadom, streľbou a prihrávkami. V skratke, bol to komplexný hokejista, čo ho katapultovalo medzi superstar NHL,“ vrátil sa myšlienkami bezmála tri desaťročia dozadu Sakáč.

Marcel Sakáč starší patril svojho času k najlepším československým brankárom. Na konte má dva tituly majstra sveta (1972 a 1977) a taktiež sa môže pýšiť tromi titulmi majstra Československa (s Jihlavou 1968/69 a 1969/70 a Slovanom 1978/79).

„Predovšetkým musím povedať, že som vďačný aj hrdý na to, ako sa volám a nemyslím si, že by mi bolo moje meno niekedy na obtiaž. Na druhej strane je pravda, že veľa ľudí či trénerov sa ma snažilo s otcom porovnávať, keďže bol dvojnásobný majster sveta a viacnásobný majster Československa. Vždy som im však tvrdil, že on bol brankár, kým ja som útočník a porovnávanie teda nie je na mieste,“ uzavrel Sakáč mladší.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie