Aktualizované ELA Rôzne

Počasie bude ako na hojdačke: Búrky s výstrahami, vysoké teploty a náhla zmena

Zatiaľ čo v úvode týždňa treba počítať s vysokými teplotami a výstrahami, príde aj ochladenie.

Ilustračný obrázok k článku Počasie bude ako na hojdačke: Búrky s výstrahami, vysoké teploty a náhla zmena
Foto: Krisztina Szabó / Zdroj: iMeteo.sk

Počas nedele sme si užili najmä na západe veľmi vysoké teploty, ktoré ojedinele presiahli +32 °C. Naopak, juhovýchod Slovenska potrápili silné búrky, okres Revúca mal až 3. stupeň výstrahy a po prietrži mračien podmylo miestne komunikácie.

Nový pracovný týždeň prináša rôznorodé teplotné rozdiely. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami, na pondelok (29. 6.) vydal výstrahy pre celé Slovensko.

Aktualizované 9:30: SHMÚ zvýšil na pondelok výstrahu pred búrkami na druhý stupeň pre Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. Pre zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe.

Výstraha druhého stupňa platí pre uvedené okresy od 10.00 h. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi od 30 do 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou od 70 do 110 kilometrov za hodinu. „Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ doplnil SHMÚ.

Pri búrkach s prvým stupňom intenzity platí, že môžu byť spojené s krátkodobými, ale intenzívnymi lejakmi. Úhrny môžu dosiahnuť od 20 do 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu.

Výstrahy platia s výnimkou Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja až do polnoci.

Počasie sa ale zmení, v priebehu niekoľkých dní sa citeľne ochladí:

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie