Webnoviny - Svet

Počet cestujúcich na bratislavskom letisku medziročne klesol

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Bratislavské letisko vybavilo v júni 174 812 cestu­júcich, čo je medziročne menej o dve percentá. Oproti máju však ich počet stúpol o 55 %. Za šesť mesiacov tohto roku prešlo bránami letiska spolu 641 815 pasažierov, pričom ich počet oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesol o päť percent. Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré letisko poskytlo v piatok na stretnutí s novinármi, z celkového množstva cestujúcich v prvom polroku pripadlo 85 % na pravidelnú prepravu.

Vyťaženosť lietadiel na medzinárodných linkách vzrástla o deväť percent. Výkonný riaditeľ letiska v Bratislave Maroš Jančula k tomu povedal, že „leteckí prepravcovia začali zefektívňovať svoju činnosť a zlepšili koordináciu s cestovnými kanceláriami.“ Obchodný riaditeľ letiska Tomáš Kika označil prvý polrok za jedno z najdynamickejších období na letisku po dlhšom čase. Zatiaľ však nevedel odhadnúť, kedy sa počet cestujúcich na letisku začne zvyšovať. Pripomenul, že letisko sa stáva cenovo výhodnou alternatívou pre dopravcov pôsobiacich na letisku vo Viedni, a to pre zavedenie tzv. zelenej dane v Rakúsku.

V minulom roku letisko vybavilo okolo 1,67 mil. cestujúcich, čo bolo medziročne menej o 2,6 %. V tomto roku letisko očakáva, že počet cestujúcich vzrastie na 1,85 milióna. Stále by to však bolo menej ako v roku 2008, keď bránami najväčšieho slovenského letiska prešlo rekordných 2,2 mil. osôb. Šesť leteckých dopravcov na letisku v Bratislave v súčasnosti prevádzkuje pravidelné linky do troch desiatok destinácií.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,428 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, keď Fond národného majetku spravuje 50,30 % akcií a ministerstvo dopravy 49,70 % akcií.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM