Rôzne

Počet dojčiacich žien narastá: Materské mlieko je ideálnym zdrojom výživy

Na Slovensku postupne narastá počet dojčiacich matiek. Materské mlieko pomáha novorodencovi vo viacerých oblastiach.

Ilustračný obrázok k článku Počet dojčiacich žien narastá: Materské mlieko je ideálnym zdrojom výživy
Zdroj: TASR

Materské mlieko znižuje u bábätka hladinu stresových hormónov a prežívanie bolesti. Podľa odborníkov ho dokáže utíšiť či uspať pri raste zubov, ak je mrzuté či uplakané. Niektoré z látok mlieka chránia dieťa dokonca pred invazívnymi infekciami. Na Slovensku stúpa počet matiek, ktoré majú záujem dojčiť.

Dôležité živiny pre dieťa

„Matka odovzdáva potomkovi mliekom všetky dôležité živiny a mnohé látky v ňom obsiahnuté plnia multifunkčné poslanie,“ povedala Katarína Maťašová, primárka Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin pri príležitosti prebiehajúceho Svetového týždňa na podporu dojčenia (1.8.-7.8.). Maťašová spolupracuje s Iniciatívou prvých 1000 dní, ktorá sa venuje oblasti výživy dojčiat a batoliat.

Materské mlieko je podľa nej počas prvého polroka ideálnym zdrojom výživy. „A výlučné dojčenie najlepšie zodpovedá potrebám rastu a vývoja dieťaťa,“ povedala Maťašová. Začiatok dojčenia je fyziologicky spojený s časom pôrodu, ak je všetko v poriadku, matka si už v prvých minútach prikladá dieťa na hrudník, to sa prirodzene učí sať.

Formovanie tváre a zubných oblúkov

Mlieko tiež obsahuje prirodzené nutrične hodnotné látky, probiotiká napomáhajúce črevnej mikroflóre, látky podporujúce vyzrievanie čreva a imunitný systém, pripomína občianske združenie Mamila. Dieťaťu po zdravotnej stránke pomáha aj samotný akt satia na prsníku – správne sa rozvíja tvár, formujú zubné oblúky či podnebie. Dojčenie pomáha regulovať činnosť srdca dieťaťa i jeho dýchanie.

Počet plne dojčených detí na konci šiesteho mesiaca na Slovensku narastá. V tomto veku bolo dojčených takmer 54 percent z evidovaných detí, vyplýva z najnovších dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V roku 2003 bolo plne dojčených detí do konca šiesteho mesiaca menej ako 38 percent.

Riziko chorľavosti

Na umelú výživu by sa ženy mali podľa odborníkov spoľahnúť len v odôvodnených prípadoch. Príliš skoro odstavenému bábätku totiž môže hroziť riziko chorľavosti, obezity či ekzémov. Môže mať aj horší vývin zraku, čeľuste a ústnej dutiny.

Iniciatíva prvých 1000 dní uvádza pri príležitosti Svetového týždňa na podporu dojčenia prvé zo série videí o tejto téme. Upozorňuje na zásady správneho stravovania a výživy počas prvých dní života dieťaťa, možno ho nájsť na oficiálnom webe združenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM