Webnoviny - Svet

Počet vojakov pomáhajúcich v Handlovej stúpa

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Počet vojakov, ktorí pomáhajú čistiť koryto potoka Handlovka a ulice Handlovej od nánosov z nedeľňajšej prívalovej vlny, stúpa. K ôsmim vojakom, ktorí od skorého rána so ženijnými mechanizmami odstraňovali následky povodne, predpoludním pribudlo 40 vojakov z Nitry, informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga, ozbrojené sily poslali do postihnutého mesta uvoľňovací automobil Tatra so žeriavom, kolesový nakladač a automobilové kolesové rýpadlo UDS. Techniku využívajú na prehĺbenie koryta a odstránenie nánosov v potoku Handlovka po nedeľňajšej ničivej prívalovej vlne.

Vojaci zasahovali v Handlovej už v nedeľu, keď bolo nasadených 23 vojakov a civilných zamestnancov rezortu obrany so ženijnými mechanizmami na čistenie toku, aby voda mohla plynulo odtekať. Na ochranu majetku občanov bolo nasadených aj 48 príslušníkov Vojenskej polície, ktorí monitorovali mesto do dnešného rána.

Prívalovú vlnu v nedeľu očakávali aj obyvatelia Partizánskeho, ktorí s pomocou 15 vojakov spevňovali breh potoka vrecami s pieskom. Povodeň nakoniec Partizánske ušetrila. V prípade potreby je v útvaroch v Martine, Leviciach, Nitre a Topoľčanoch pripravených ďalších 135 vojakov. Na pomoc civilným zložkám je v súvislosti s povodňami tento týždeň v pohotovosti na nasadenie viac ako 600 vojakov s takmer 60 kusmi ženijnej, prepravnej a uvoľňovacej techniky. Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj počasia a stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska, dodal Vanga.

Oprava ciest a mostov bude stáť štyri milióny eur

Handlová ráta škody po nedeľných lokálnych povodniach. Voda strhla tri mosty, ďalších päť poškodila a je predpoklad, že majú narušenú statiku. Viaceré ulice sú značne alebo čiastočne poškodené, voda na nich potrhala asfalt. Poškodené sú aj parkoviská. V Handlovej naďalej trvá stav ohrozenia. “Hrubý odhad na opravu iba komunikácií a mostov dosahuje takmer štyri milióny eur,” uviedla hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. V priebehu dnešného dňa by mali krízové štáby Handlovej a Prievidze zverejniť ďalší odhad celkových škôd.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM