Webnoviny - Svet

Pochod Slobody za obete totality sa začal v Devíne

WEBNOVINY.SK

Stretnutie politických väzňov s mládežou pri Bráne slobody pri hranici s Rakúskom pod hradom Devín. Bratislava, 30. október 2010. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Pri pamätníku obetí totality pod Hradom Devín sa dnes konalo stretnutie politických väzňov a mladých ľudí, ktoré zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Na spomienkovej akcii sa zúčastnili veľvyslanec Českej republiky v SR Jakub Karfík, veľvyslanec Veľkej Británie v SR Michael Roberts, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, starosta mestskej časti Devínska Nová Ves Vladimír Mráz, ako aj zástupcovia veľvyslanectiev Poľska a Rakúska. Agentúru SITA o tom informoval z Oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Radko Duda.

Na pietnej akcii položili účastníci kvety k pamätníku "Brána Slobody“ za všetky obete, ktoré zaplatili svojim životom za pokus ujsť z komunistického Československa. "V čase, keď si všetci spomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, my sme sa tu stretli, aby sme si uctili pamiatku obetí komunistickej totality. Stretávame sa na mieste, kde ľudí túžiacich po slobode od chrbta a bez súdu strieľali. Nech je nám táto chvíľa pripomenutím, sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou,“ povedal vo svojom príhovore Frešo.

Všetkým zúčastneným sa na záver poďakoval Anton Srholec, člen Predsedníctva Konfederácie politických väzňov Slovenska, že aj v takom veternom počasí si našli čas a prišli si uctiť pamiatku 400 mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR. Podujatie bolo spojené aj so spomienkou na 2. výročie návštevy pamätníka anglickou kráľovnou Alžbetou II.

Účastníci podujatia sa potom od „Brány slobody“ na Devíne vydali pozdĺž rieky Morava popri štátnej hranici a zvyškoch železnej opony na 3,5 kilometrový pochod do Devínskej Novej Vsi. Na záver pochodu zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska v miestnom kultúrnom dome stretnutie s mladými skautmi a prednáškou o dobe komunistickej totality.

Pamätník "Brána Slobody“ pod hradom Devín, na sútoku riek Moravy a Dunaja, postavila Konfederácia politických väzňov Slovenska na pamiatku 400 mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za "Železnú oponu“ v rokoch 1945 až 1989, ako aj násilne vyhnaných zo svojej vlasti. Dielo autora Petra Meszároša znázorňuje rozstrieľanú bránu, vnútri ktorej je vyhnutá kovová mreža. V roku 2008 ho počas svojej cesty na Slovensko navštívila aj anglická kráľovná Alžbeta II. a stretla sa pri ňom s predstaviteľmi politických väzňov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM