Webnoviny - Svet

Pochod za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí už dnes

WEBNOVINY.SK

Protestné zhromaždenie o.z. Queer Leaders Forum a Dúhový Pride ako výzva pre Vládu SR na čele s Ivetou Radičovou, aby už ďalej neignorovali agendu ľudský práv osôb s neheterosexuálnou orientáciou. Bratislava, 11. máj 2011.Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – V sobotu budú bratislavské ulice a Hviezdoslavovo námestie opäť patriť účastníkom Dúhového PRIDE. Pôjde o druhý ročník pochodu za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí, ktorý organizuje Queer Leaders Forum. Minulý rok počas historicky prvého slovenského PRIDE na jeho účastníkov fyzicky i slovne útočili pravicoví extrémisti, ktorí v deň pochodu zorganizovali vlastnú protiakciu. Organizátori tak museli zmeniť program celého podujatia, plánovaný pochod centrom Bratislavy zrušili a trasu pochodu presunuli cez Nový most na druhú stranu Dunaja k Tyršovmu nábrežiu v Petržalke. Po celý čas na nich dohliadala polícia a ťažkoodenci. Na približne 500-členný dav vykrikovali pravicoví extrémisti hanlivé heslá a neváhali použiť dymovnice a hádzať do davu kamene.

Vlani sa našli aj odporcovia, ktorí nesúhlasíli s dúhovým pochodom. Dúhový Pride Bratislava 2010. Pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bi, transgender a intersex ludí v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Bratislava, 22. máj 2010.Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováToh­toročný PRIDE by mal byť podľa organizátorov bezpečnejší

Organizátori sa tento rok podľa výkonného riaditeľa Dúhového PRIDE Richarda Fekete najviac obávajú zlého počasia. „Posilnili sme počet organizátorov, zabezpečená je lepšia SBS a spolupráca s mestskou aj štátnou políciou je vysoko profesionálna. Venovali sme týždne príprave bezpečnostných opatrení a pravidiel, sme pripravení na každú alternatívu,“ uviedol pre agentúru SITA Fekete. Organizátori očakávajú viac účastníkov ako vlani, keď na pochod prišlo približne 1200 ľudí. „Tento rok svoju účasť predbežne potvrdilo 1600 ľudí. Pozývam preto každého, nech sa pridá, čím viac nás bude, tým silnejší bude hlas, ktorým voláme,“ vyzval Fekete.

Pochod sa začne slávnostným otvorením o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí

Nasledovať budú príhovory aktivistov, ambasádorov a europoslankýň. Po príhovoroch vystúpi slovenská skupina Živé kvety, Marcel Berky a Aneta Langerová. Na 16:30 organizátori naplánovali začiatok Dúhového pochodu. Presnú trasu však z bezpečnostných dôvodov vopred neprezradia.

Podporu pochodu podobne ako vlani vyjadrili diplomatickí zástupcovia 20 krajín na Slovensku, okrem iných napríklad veľvyslanectvá USA, Nemecka, Francúzska, Maďarska či Poľska. Vicepremiér Rudolf Chmel k PRIDE vydal vyhlásenie, v ktorom uvádza, že pochod vníma ako manifestáciu inakosti a uznanie ľudskej dôstojnosti a rovnosti ľudí, ktorí patria k sexuálnym menšinám. Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková Na PRIDE vystúpia ľudskoprávni aktivisti z Moldavska, Czeslaw Walek z Česka, Clare B. Dimyon z Veľkej Británie, Slovenka Hana Fábry, europoslankyne Marije Cornelissen a Ulrike Lunacek, ale aj veľvyslanci ambasád, ktoré PRIDE vyjadrili podporu či zástupca medzinárodnej delegácie Amnesty International a mnohí ďalší. „Pre nás je dôležitý každý hlas účastníka, preto si na začiatok pochodu spolu zakričíme heslo tohtoročnej kampane Poď von! Buď hrdý na to, kým si!,“ dodal Fekete.

VIDEO: Vlani dúhové zhromaždenie privítala dymovnica pravicových radikálov

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM