Webnoviny - Svet

POČIATEK: Výdavky rodín sa mesačne zvýšia o 400 eur

WEBNOVINY.SK

Ján PočiatekFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Schválený štátny rozpočet na budúci rok prinesie priemernú záťaž pre rodinu 400 eur mesačne. Tvrdí to exminister financií Ján Počiatek (Smer-SD), podľa ktorého súčasný kabinet podľa schválených čísiel žiadne enormné šetrenie nechystá. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Ako zdôraznil, dopad bude enormný najmä na nízkopríjmové skupiny. Naopak, podľa súčasného šéfa rezortu financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) prijaté opatrenia zaťažia v priemere domácnosť mesačne 9,3 eurami. Tvrdí, že pri nízkopríjmových rodinách to bude ešte menej, asi 5,1 eura a rodiny s nadpriemernými príjmami zaťažia svoj mesačný rozpočet navyše sumou 17,5 eura.

400 eur a viac Poznamenal, že u nízkopríjmových rodín uplatnia viaceré kompenzácie a vláda bude zdaňovať príjmy, ktoré sa dotýkajú finančne lepšie zabezpečených osôb, napríklad príjmy z prenájmu či dividendy. Ako pripomenul, na druhej strane zvýšili rodičovský príspevok. „Tú záťaž rozkladáme tak, aby to bolo akceptovateľné pre nízkopríjmové skupiny,“ vyhlásil. Mikloš tvrdí, že vyššie budúcoročné výdavky rodín budú schváleným rozpočtom ovplyvnené iba z jednej tretiny, dve tretiny budú tvoriť výdavky, ktoré kabinet nedokáže ovplyvniť. Trvá však na tom, že žiadna enormná záťaž nehrozí a nárast platov v roku 2011 by mal byť minimálne taký, aký bude nárast cien.

„Som si dosť istý, že to bude tých 400 eur, možno aj viac,“ je presvedčený Počiatek. „Vzhľadom na to, že vláda nevie v skutočnosti šetriť na strane výdavkov, preniesla celú tú záťaž na obyvateľstvo v podobe daní, poplatkov a odvodov,“ zdôraznil a podotkol, že víťazom sú v skutočnosti banky. Ak by pripravoval rozpočet predchádzajúci kabinet Roberta Fica, podľa Počiatka by určite zaviedli bankovú daň, registračné pokladnice v pôvodnom termíne, udržali by tempo veľkých verejných investícií a okrem ďalších opatrení by došlo aj k reštruktura­lizácii daňového úradu. Tvrdí, že verejné financie by tak dokázali skonsolidovať aj bez zvýšenia daní, ku ktorému pristúpil súčasný kabinet pod vedením Ivety Radičovej.

Koalícia potrebuje príbeh Situácia okolo voľby nového generálneho prokurátora svedčí podľa Jána Počiatka zo Smeru-SD o tom, aká pevná je súčasná koalícia a ako si jej členovia veria. „Keď je schopná vláda odstrániť výdobytok porevolučnej doby, ktorým je aj tajné hlasovanie len preto, lebo sa nevedia medzi sebou dohodnúť a keď si neveria, je to podľa mňa až škandalózne,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Ako poukázal, snaha koalície, ktorej sa nepodarilo už po niekoľkýkrát v tajnej voľbe zvoliť svojho kandidáta, nesvedčí o tom, že by presadzovaním verejnej voľby zavádzala nejaký demokratický prvok. „Naopak, vyzerá to, že oni sami musia vlastných poslancov vydierať, aby dosiahli to čo dosiahnuť chcú,“ poznamenal. Podľa neho si však opozičný Smer-SD neželá pád vlády takýmto spôsobom. „Je to pomerne nelegitímny spôsob,“ poznamenal.

Počiatek „absolútne“ odmietol obchody s poslancami koalície, ktorí v tajnej voľbe nepodporili spoločného koaličného kandidáta na generálneho prokurátora. Kuloárne informácie o tom, že išlo o korupciu alebo vydieranie pre to, že zmena vlády prináša so sebou aj ukončenie mnohých zaujímavých a lukratívnych obchodov ako PPP projekty či širokorozchodná železnica, sa podľa neho nezakladajú na pravde. „Myslím si, že niekto si tieto scenáre vymýšľa preto, že chce nejakým spôsobom obhajovať zmenu tajnej voľby na verejnú, aby to malo nejaký príbeh, aby sa to ľahšie predávalo verejnosti,“ uviedol.

Minister financií Ivan Mikloš nevidí vo verejnej voľbe generálneho prokurátora nič neštandardné. Ako poukázal, je to úplne bežná forma volieb v mnohých krajinách a aj na Slovensku sa napríklad o dôvere členov vlády hlasuje verejne. „Faktom je, že miera korupcie nadobudla za vlády Roberta Fica na Slovensku také obrovské rozmery, aké nemala nikdy a že môže byť v eminentnom záujme niektorých, aby nedošlo k riadnemu vyšetrovaniu tých vecí, ktoré sa diali,“ myslí si.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM