Webnoviny - Svet

POČIATEK: Výdavky rodín sa zvýšia o 400 eur mesačne

WEBNOVINY.SK

Ján PočiatekFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Schválený štátny rozpočet na budúci rok prinesie priemernú záťaž pre rodinu 400 eur mesačne. Tvrdí to exminister financií Ján Počiatek (Smer-SD), podľa ktorého súčasný kabinet podľa schválených čísiel žiadne enormné šetrenie nechystá. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Ako zdôraznil, dopad bude enormný najmä na nízkopríjmové skupiny. Naopak, podľa súčasného šéfa rezortu financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) prijaté opatrenia zaťažia v priemere domácnosť mesačne 9,3 eurami. Tvrdí, že pri nízkopríjmových rodinách to bude ešte menej, asi 5,1 eura a rodiny s nadpriemernými príjmami zaťažia svoj mesačný rozpočet navyše sumou 17,5 eura.

400 eur a viac Poznamenal, že u nízkopríjmových rodín uplatnia viaceré kompenzácie a vláda bude zdaňovať príjmy, ktoré sa dotýkajú finančne lepšie zabezpečených osôb, napríklad príjmy z prenájmu či dividendy. Ako pripomenul, na druhej strane zvýšili rodičovský príspevok. „Tú záťaž rozkladáme tak, aby to bolo akceptovateľné pre nízkopríjmové skupiny,“ vyhlásil. Mikloš tvrdí, že vyššie budúcoročné výdavky rodín budú schváleným rozpočtom ovplyvnené iba z jednej tretiny, dve tretiny budú tvoriť výdavky, ktoré kabinet nedokáže ovplyvniť. Trvá však na tom, že žiadna enormná záťaž nehrozí a nárast platov v roku 2011 by mal byť minimálne taký, aký bude nárast cien.

„Som si dosť istý, že to bude tých 400 eur, možno aj viac,“ je presvedčený Počiatek. „Vzhľadom na to, že vláda nevie v skutočnosti šetriť na strane výdavkov, preniesla celú tú záťaž na obyvateľstvo v podobe daní, poplatkov a odvodov,“ zdôraznil a podotkol, že víťazom sú v skutočnosti banky. Ak by pripravoval rozpočet predchádzajúci kabinet Roberta Fica, podľa Počiatka by určite zaviedli bankovú daň, registračné pokladnice v pôvodnom termíne, udržali by tempo veľkých verejných investícií a okrem ďalších opatrení by došlo aj k reštruktura­lizácii daňového úradu. Tvrdí, že verejné financie by tak dokázali skonsolidovať aj bez zvýšenia daní, ku ktorému pristúpil súčasný kabinet pod vedením Ivety Radičovej.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM