Správy

Pocta pre zrekonštruované pamiatky: Ministerstvo kultúry ocení tie NAJ

Aj vo vašom okolí sa určite nachádza pamiatka, ktorá v poslednej dobe prešla vydarenou rekonštrukciou. Ministerstvo kultúry hľadá tú najkrajšiu.

Ilustračný obrázok k článku Pocta pre zrekonštruované pamiatky: Ministerstvo kultúry ocení tie NAJ
Zdroj: TASR

Ministerstvo kultúry (MK) SR ocení najlepšie zrekonštruované pamiatky na Slovensku. Víťazi súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2017 budú známi na budúci týždeň. TASR o tom informovali z rezortu kultúry.

Vyhlásenie víťazov súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa uskutoční 29. novembra o 15. h v Dvorane MK SR. Do 13. ročníka súťaže sa prihlásilo 11 projektov, ktoré splnili stanovené podmienky. Komisia zložená z odborníkov z nich následne vyberie víťazov.

„Ich zástupcovia si od ministerky kultúry Ľubice Laššákovej prevezmú bronzovú sochu bájneho Fénixa, ktorý je symbolom ocenenia,“ spresnil rezort.

Hlavným cieľom súťaže je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ako aj zástupcov miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Proces hodnotenia nominovaných pamiatok pritom podľa ministerstva zohľadňuje nielen samotný výsledok reštaurátorských prác, ale takisto komplexnú prípravu v oblasti výskumu, dokumentácie a plánu na zabezpečenie ochrany pamiatok v budúcnosti.

„Ministerstvo kultúry dlhodobo podporuje obnovu národných kultúrnych pamiatok cez grantový program Obnovme si svoj dom. V roku 2018 rezort schválil projekty v hodnote vyše 8,5 milióna eur,“ spresnil rezort. Do hlasovania sa môže zapojiť aj verejnosť. Popri hlavnej súťaži spustila spoločnosť SPP, ktorá je spoločne so svojou nadáciou hlavným partnerom súťaže, verejné hlasovanie na sociálnej sieti o najkrajšie obnovenú pamiatku za minulý rok. Ľudia môžu vyjadriť svoj názor do 28. novembra. Pamiatka, ktorá získa najväčšiu podporu od verejnosti, bude odmenená soškou „Like“ od SPP.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM