Správy Zo Slovenska

Pod Veľkou Homolou vyrastie nový turistický prístrešok, v Zálesí drevený amfiteáter

Projekt s najvyšším počtom hlasov v Bratislavskom kraji získava grant vo výške až do 10 000 eur.

Ilustračný obrázok k článku Pod Veľkou Homolou vyrastie nový turistický prístrešok, v Zálesí drevený amfiteáter
5
Galéria
Zdroj: nadaciavub.sk

Iniciatíva Komunitné granty vyvolala opäť veľkú vlnu záujmu zo strany verejnosti. V Bratislavskom kraji sa do hlasovania zapojilo 12 366 ľudí.

Komunitné granty

Štvrtý ročník programu Komunitné granty s podtitulom „200 000 eur pre komunity, kde to žije“ pomohol opäť zviditeľniť najkvalitnejšie, pozitívne zmeny prinášajúce nápady, ktoré vzišli z radov aktívnych komunitných centier, občianskych združení či miestnych samospráv z celého Slovenska. Spomedzi 386 prijatých žiadostí poslali nezávislí odborníci z hodnotiacej komisie 64 najlepších projektov do transparentnej súťaže formou verejného hlasovania. V každom kraji súťažilo 8 projektov.

„Domáci obyvatelia vedia najlepšie posúdiť, čo ich región najviac potrebuje. Preto sme prišli pred tromi rokmi so systémom pomoci komunitám, v ktorom vidíme po každom ročníku čoraz väčší zmysel. Šikovným organizáciám umožňujeme férovo sa uchádzať o grant pre svoje nápady, avšak konečné slovo prenechávame samotným miestnym ľuďom. Všetkým, ktorí sa tento rok stmelili, zabojovali a uspeli, srdečne blahoželáme a s radosťou posielame našu podporu,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB.

Víťazné projekty v Bratislavskom kraji

V rámci aktuálnych výsledkov iniciatívy Komunitné granty prerozdeľuje Nadácia VÚB doposiaľ najvyššiu sumu, vďaka čomu putuje do každého kraja Slovenska podpora až do výšky 25-tisíc eur. Projekt s najvyšším počtom hlasov v každom kraji získava grant vo výške až do 10 000 eur.

V rámci Bratislavského kraja takto zvíťazil projekt občianskeho združenia Felix Bratislava s názvom „Poznaj rodiča, poznaj suseda“, ktorého cieľom je zrevitalizovať nielen doteraz zanedbané vonkajšie priestory, ale aj vzťahy medzi deťmi, rodičmi a ostatnými obyvateľmi žijúcimi v okolí základnej školy Felix na Haanovej ulici v Petržalke.

Zámerom projektu je vybudovať nielen doteraz zanedbané vonkajšie priestory, ale aj vzťahy medzi deťmi a rodičmi zo školy Felix a okolitými obyvateľmi Petržalky. Niekoľko rokov chátrajúca budova a jej záhrada sa má šancu premeniť na miesto, kde budú mať nielen deti a ich rodičia, ale aj okolití obyvatelia možnosť realizovať bezpečné pohybové a oddychové aktivity. Priestory budú slúžiť tak škole, ako aj deťom a seniorom z jej okolia. Stanú sa tak miestom stretávania viacerých generácií, čo je v dnešnej dobe prínosom pre všetkých.

Ďalšie 3 úspešné projekty v každom z 8 krajov si odnášajú podporu do 5 000 eur. V Bratislavskom kraji je to nápad na vybudovanie nového turistického prístrešku pod Veľkou Homolou blízko Modry, projekt stavby malého dreveného amfiteátra v Zálesí a projekt „Family park“ v bratislavskej Trnávke.

Prístrešok pod Veľkou Homolou

Rozhľadňa na Veľkej Homoli ožíva a s ňou všetky priľahlé turistické chodníky. S pomocou turistického spolku v Modre, skautov, dobrovoľníkov od najmenších po skúsených, chcú autori projektu odstrániť nefunkčný turistický prístrešok a vymeniť ho za nový, funkčný a nápaditý.

Z prístrešku chcú spraviť útočisko pre turistov pred výkyvmi počasia ako aj oddychové miesto a zastávku na občerstvenie po náročnej túre. Okolie vyčistia, zatraktívnia a doplnia balančné prvky z prírodných materiálov. Financie použijú na nákup dreveného obkladu, oplechovanie strechy a prípravkov na ošetrenie dreva a betónovej dosky.

Drevený amfiteáter v Zálesí

V rámci projektu chcú vybudovať malý amfiteáter. Cieľom viacročnej aktivity obce a miestnych nadšencov je vytvoriť rekreačné zázemie pre obyvateľov. Do priestoru pribudne svojpomocne vybudovaný nový objekt – Záleský maják – s vyhliadkou a školou na vode, ohnisko, dva altánky na oddych a ekologická multifunkčná autobusová zastávka.

Po dobudovaní bude priestor slúžiť na kotvenie a zapožičanie lodí, oddych, na osvieženie turistom, cyklistom, účastníkom splavov. Drevený dubový amfiteáter, ktorý chcú predkladatelia projektu vybudovať, zatraktívni priestor aj pre najmladšiu generáciu. Súčasťou bude aj detská preliezačka.

Family park

Family park chcú vytvoriť v Trnávke, ktorá je známa prílevom mladých rodín. Cieľom je vytvoriť pekný a podnetný priestor pre deti, ktoré sem pritiahnu svojich rodičov. Neformálne stretávanie sa na ihrisku, ale aj organizované aktivity vytvoria priestor pre rodičov na nadväzovanie nových priateľstiev v komunite.

Rodičia aj deti budú aktívne zapojení do vytvárania tohto priestoru pri brigádach. Deťom chcú vytvoriť atypické ihrisko plné nových prvkov ako sú lezecká stena, vyvýšené hranty s pieskom a hracie prvky, ktoré primárne rozvíjajú ich silu, obratnosť a celkovú fyzickú zdatnosť.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM