Webnoviny - Svet

Podať výpoveď je pripravených 1 500 lekárov

WEBNOVINY.SK

Marian KollárFoto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Lekári sú pripravení presadzovať svoje požiadavky aj tvrdšími akciami. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý si v nemocniciach urobilo Lekárske odborové združenie (LOZ). Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď zatiaľ podpísalo 1 500 lekárov. "Nevylučujeme, že môže v krátkej budúcnosti nastať preklopenie spomenutých deklarácií na reálne podanie výpovedí so všetkými dôsledkami,“ povedal predseda LOZ Marian Kollár. Zbieranie podpisov by malo trvať do polovice júla, odborári zatiaľ podporu zisťovali najmä vo fakultných nemocniciach, tam podľa Kollára dosiahla 60 až 85 %. LOZ má aktuálne takmer dvetisíc členov, oslovujú však aj nečlenov. Podporu zároveň čakajú aj od ďalších organizácií v rezorte. Zatiaľ však postupujú sami.

Odborári však avizujú, že ešte chcú rokovať "Sme stále pripravení na korektný dialóg, ale nemôžeme sedieť a čakať so založenými rukami,“ uviedol Kollár. Lekári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek, a to dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. "Chceme zdôrazniť, že sú len jedny požiadavky, ktoré chceme presadiť, nemôžeme v žiadnom prípade pristúpiť k ich zmierňovaniu, niet nadradenej ani menej dôležitej požiadavky,“ skonštatoval Kollár. Odborári pritom odmietajú, že ich akcia ja motivovaná politicky. "Tu ide v prvom rade o občana, toto nie je žiadna politicky motivovaná akcia, myslím si, že LOZ nikdy nemalo tendencie robiť niečo na politickú objednávku,“ skonštatoval Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii vyzvalo na rokovanie Rezort zdravotníctva SR v reakcii vyzval Lekárske odborové združenie, aby si sadlo za rokovací stôl s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom tak, ako to robia ostatné stavovské združenia a prestalo odkazovať svoje požiadavky cez médiá. Rezort je podľa zverejneného stanoviska pripravený nájsť dohodu s odborármi tak, aby na požiadavky lekárov nedoplatili pacienti. "Pozývam zástupcov LOZ za rokovací stôl, určite sa dohodneme,“ odkázal odborárom minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Ministerstvo sa vyjadrilo aj k jednotlivým požiadavkám lekárov. Jednu z nich, a to zastavenie transformácie nemocníc, rezort dlhodobo odmieta. "Ďakujeme pekne,“ reagovali odborári. Podľa nich takúto ponuku od ministra už dostali a neprijali ju.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM