Webnoviny - Svet

Podľa ČESMAD-u niektorí dopravcovia platia viac

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia zistilo počas prvých 6-tich dní prevádzky mýtneho systému viacero zásadných nedostatkov. Ako na štvrtkovom brífingu informoval generálny tajomník ČESMAD-u Pavol Reich, na základe skúseností dopravcov, nefunguje princíp platíš koľko prejazdíš, pretože sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď dopravcovia zaplatili za prejazdené kilometre viac, ako by mali. ČESMAD považuje za potrebné okamžite vyriešiť neúnosnú situáciu s vybavovaním nákladných automobilov pri registrácii do mýtneho systému na hraničných priechodoch, v dôsledku čoho sa vytvárali dlhé kolóny.

ČESMAD má v piatok o 10:30 rokovať s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym o problémoch, ktoré sa vyskytli pri prevádzke mýtneho systému. Dopravcovia zároveň vyzvali ministerstvo dopravy, Národnú diaľničnú spoločnosť aj prevádzkovateľa mýta, spoločnosť Sky Toll na riešenie vzniknutých nedostatkov. Reich informoval ďalej o tom, že súčasná vyhláška z minulého roku o spoplatnených úsekoch pre mýto je v rozpore so zákonom o elektronickom výbere mýta z roku 2007, podľa ktorého za mýto sa má platiť podľa prejazdených kilometrov na spoplatnených úsekoch. V súčasnosti dopravcovia platia aj za tie úseky, ktoré reálne neprešli a v niektorých prípadoch platia za jeden úsek cesty dokonca dvakrát. Medzi zistenými nedostatkami pri fungovaní mýtneho systému Reich označil aj krátkodobé výpadky v jeho prevádzke.

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia v spolupráci so zahraničnými združeniami dopravcov z Českej republiky, Poľska a Maďarska v utorok vyzvalo ministerstvo dopravy, Národnú diaľničnú spoločnosť aj spoločnosť SkyToll, prevádzkovateľa mýtneho systému, na okamžité zavedenie platenia mýta prostredníctvom tzv. ticket systému na hlavných tranzitných vstupoch na Slovensko. Cieľom ticketového systému je uvoľnenie hraničných priechodov a zabránenie kolapsu dopravy cez Slovensko. Podľa združenia spustenie ticketového systému je možné aj z hľadiska legislatívy a zároveň nijako neohrozuje elektronický výber mýta. "Navyše, veľkou výhodou ticket systému je aj skutočnosť, že dopravca sa nemusí registrovať, nie je povinný zaplatiť 50 eur za palubnú jednotku, ani kredit 50 eur. Zaplatí len za skutočne prejazdené kilometre,“ uviedol generálny tajomník ČESMAD Slovakia Pavol Reich. Systém by mohli využívať len tranzitní dopravcovia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM