ELA Správy Rôzne

Podľa čoho si komáre vyberajú, koho uštipnú? Vedci poznajú odpoveď, aká krv im VONIA

Niekoho otravujú komáre celú noc a budí sa celý doštípaný, okolo iného ani len nepreletia a ani sa ho nedotknú. Vedci vedia, prečo.

Ilustračný obrázok k článku Podľa čoho si komáre vyberajú, koho uštipnú? Vedci poznajú odpoveď, aká krv im VONIA
Zdroj: TASR

To, že niektorí ľudia chutia komárom viac, má svoje vysvetlenie, informuje iMeteo.sk. Vedci zistili, že samice komárov sú pri hľadaní koristi veľmi vyberavé. Tieto parazity, ktorých strava je založená na krvi, majú mimoriadne citlivý čuch, ktorý sa dá prirovnať k akémusi radaru. Vďaka nemu komáre na vzdialenosť až 30 m vedia určiť a rozlíšiť, ktorý zdroj krvi je pre ne najatraktívnejší.

Komárom nestačí len cítiť ľudský pach, identifikujú aj individuálny „mikrobiálny podpis“, teda akýsi jedinečný súbor mikroorganizmov.

Ktorá krv komárom vonia?

Komáre sú tvory vyberavé a keď majú možnosť, nesadnú si len tak na hocikoho. Vďaka individuálnemu mikrobiálnemu súboru každého človeka vedia napríklad určiť aj to, kto má akú imunitu.

Experimenty ukázali, že samice komárov sa neustále vzdelávajú. Boli im ponúknuté dva kusy látky, z ktorých jedna vydávala ľudský zápach. Všetky pokusné samice sa usilovali o tú s ľudskou vôňou.

Odborníci tiež zistili, že stravovacie preferencie komárích samíc sa líšia v závislostí od teplôt. Inak sa správajú v horúčavách a inak, keď teploty klesnú.

V teplom období komáre často radšej sajú krv z vtákov, zatiaľ čo v chladnejších obdobiach obľubujú krv cicavcov. Pred nami je vlna nepríjemných horúčav, zostáva nám teda dúfať, že to prinesie aspoň takéto pozitívum a od komárov budeme mať na pár dní pokoj.

Zdroj: iMeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM