Webnoviny - Svet

Podľa Harabina Žitňanská tlačí modré gorily do justície

WEBNOVINY.SK

TREBIŠOV 8. marca (WEBNOVINY) – Predseda Súdnej rady SR a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na dnešnom zasadaní rady uviedol, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes čelí demaršom zo strany európskych organizácií sudcov a asociácie súdnych rád.

Vyslovil spokojnosť s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý vyhovel skupine poslancov NR SR a pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení sudcovských zákonov, ktoré sa okrem iného týkajú aj súdnej rady.

Ako Harabin uviedol, zmeny sudcovských zákonov z dielne ministerstva spravodlivosti boli účelové a cieľom „podpredsedníčky gorilej strany bolo presadiť gorilích sudcov“. Harabin uviedol, že za jeho ministrovania sa podarilo skrátiť trvanie niektorých súdnych konaní, no ministerka spravodlivosti a zároveň podpredsedníčka SDKÚ-DS svojimi reformami spôsobila, že konania sa znova predlžujú.

Za nehoráznosť označil, že členmi výberových komisií, ktoré rozhodujú o výbere nových funkcionárov súdov, sú politickí nominanti, ktorí podľa Harabina dostávajú zrejme pokyny, ako treba konať. „To je politizácia justície, to sú modré gorily v justícii,“ povedal Harabin. „Ja sa modlím, aby podpredsedníčka gorilej strany nemohla dokončiť svoje reformy, nie že robiť ďalšie,“ povedal Harabin. Podľa neho aj minister vnútra Daniel Lipšic sa podieľa na rozvrate nášho právneho systému.

„Reforma justície je v tom, že jeden štátny orgán útočí na druhý štátny orgán. Ministerka osemnásť mesiacov osočovala sudcov z korupcie, no nepodala ani jedno trestné oznámenie,“ uviedol Harabin. Súdna rada zaujala aj stanoviská k diskriminačným žalobám sudcov. Sudca Juraj Sopoliga uviedol, že aj ústavný súd konštatoval, že zvýšenie platov sudcov bývalého Špeciálneho súdu (dnes Špecializovaného trestného súdu) je diskriminačné voči sudcom všeobecných súdov.

„Tým je dané, že sudcovia oprávnene podali žaloby, čo je základné právo každého občana. Odmietame vziať tieto žaloby späť, lebo sú v súlade s ústavou a napĺňajú len právo zaručené ústavou. Čo si asi potom dovolia politici, ktorí nás označujú za amorálnych, voči radovými občanom,“ spýtal sa Sopoliga. „Ministerka je katom spravodlivosti,“ dodal. Uviedol, že ministerka Lucia Žitňanská porušuje ústavu a ďalšie platné zákony. V ďalšej časti svojho vystúpenia poukázal na ďalšie prešľapy ministerky, ktorá podľa neho nerešpektuje ústavu a zákony.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM