Webnoviny - Svet

Podľa Lajčáka neprichádza do úvahy otvoriť Lisabonskú zmluvu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Otvorenie Lisabonskej zmluvy neprichádza do úvahy. Novinárom to dnes po stretnutí s gruzínskym ministrom zahraničných vecí Grigolom Vachadzem povedal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Bratislava však podľa neho nemôže ignorovať situáciu, v ktorej sa ocitla po tom, ako český prezident Václav Klaus žiada zo zmluvy výnimku v záujme nespochybniteľnosti Benešových dekrétov.

Ak má byť dodatočná politická ochrana pre Česko, musí byť aj pre Slovensko, upozornil na tlačovej besede Lajčák. Odpovedi na otázku, či SR českú výnimku na októbrovej schôdzke Európskej rady podporí, sa však vyhol. „Takáto situácia nenastane, to je hypotetická otázka,“ reagoval. Nepripúšťa, že by teraz malo medzi susednými krajinami, ktoré boli v spoločnom štáte, nastať nejaké súperenie. Premiér Robert Fico vyhlásil, že ak sa výnimka nebude vzťahovať aj na našu krajinu, výnimku Slovensko zablokuje.

Fico už v nedeľu v Otázkach Václava Moravce v Českej televízii povedal, že dekréty, ktoré umožnili odsun časti občanov z bývalého Československa po druhej svetovej vojne, sú základnou súčasťou slovenského práva a že sú „nezrušiteľné a nemenné“. Lajčák jeho slová dnes potvrdil. Povedal, že ich „spätná retroaktivita“ možná nie je. Odvolal sa pri tom na právnu analýzu, ktorú máme podľa neho nielen my, ale aj Česi. Nemyslí, že by naša krajina v tejto súvislosti potrebovala nejakú „dodatočnú politickú ochranu“.

Slovensko Lisabonskú zmluvu plne podporuje. Znamená efektívnejšie fungovanie únie, posilnenie zahraničnej a bezpečnostnej politiky, menej poslancov Európskeho parlamentu (EP), silnejšie postavenie národných parlamentov, komisára pre každý členský štát, možnosť ďalšieho rozširovania EÚ. „Tento týždeň sa uvažuje, ako nájsť riešenie,“ povedal Lajčák. Dodal, že by sa malo nájsť do budúcotýždňovej schôdzky Európskej rady.

Lisabonskú zmluvu doteraz neratifikovalo iba Česko. Chýba podpis českého prezidenta Václava Klausa, ktorý podpis nedávno podmienil výnimkou z Charty základných práv. Tvrdil, že listina by mohla prelomiť Benešove dekréty a tak otvoriť cestu k majetkovým nárokom sudetských Nemcov. V Čechách blokuje zmluvu aj rozhodovanie Ústavného súdu, ktorý má koncom októbra rozhodovať o tom, či je v súlade s ústavou.

SR nedovolí Česku výnimku, ak nebude platiť aj pre nás, povedal Fico

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM