Webnoviny - Svet

Podľa ministra Čaploviča školstvo súčasnej dobe nevyhovuje

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Súčasná podoba vzdelávania nevyhovuje požiadavkám doby. Povedal to minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič na tlačovej besede v Bratislave, kde hodnotil prvých sto dní vo funkcii.

Uplynulé obdobie bolo podľa neho „objasňovaním pravdy o súčasnom slovenskom vzdelávaní“.

Výsledkom je podľa jeho slov nepríjemná skutočnosť, že súčasná podoba, najmä vzdelávania, nevyhovuje požiadavkám doby.

Hovoril preto o sto dňoch presadzovania myšlienky, že vzdelanie potrebuje modernizáciu, no zároveň išlo o „sto dní polemík s tými, ktorí sa bránia zmenám.“ Na prekonanie bariér zo strany tých, ktorí sa bránia inováciám, bude potrebovať ďalších viac ako sto dní, tvrdil.

Čaplovič spomenul tiež desať krokov, ktoré jeho rezort zatiaľ urobil, medzi nimi napríklad novely niektorých zákonov, vytvorenie školskej štvorpartity, predloženie Plánu politiky mládeže na roky 2012–13 alebo spustenie elektronickej aukcie na učebnice, výsledky ktorej by mali byť známe v septembri.

„Nechcem polemizovať, či to bolo málo, alebo naopak, veľa a v krátkom čase. Rozhodujúce je, že to bolo nevyhnutné a z mojej strany úprimné,“ obhajoval rozhodnutia minister.

Čaplovič predstavil tiež zámer, aby sa v Štátnom pedagogickom ústave rozvíjala veda a výskum v spolupráci s Ústavom informácií a prognóz a Metodickým centrom. Spomenul tiež plán reštrukturalizácie rezortu, ktorá by mala zahŕňať aj spájanie niektorých organizácií pre vyššiu efektivitu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM