Webnoviny - Svet

Podľa politológov Smer nepustí kľúčové posty z ruky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Všetkým kľúčovým rezortom budú v novej vláde šéfovať ľudia z najsilnejšej strany Smer-SD, zhodujú sa politológovia Miroslav Kusý aj Michal Horský.

„Samozrejme, že zásadné rezorty bude Robert Fico obsadzovať svojími ľuďmi, to je v našich končinách vždy tak,“ povedal agentúre SITA Kusý.

Horský sa domnieva, že Smer chce mať pod kontrolou silové rezorty ako aj rezorty, ktoré sú dôležité pre udržanie sociálneho zmieru. „Napríklad ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo práce by mal Fico obsadiť vlastnými ľuďmi zo Smeru,“ uviedol Horský. Iné rezorty, ako napríklad ministerstvo životného prostredia či ministerstvo spravodlivosti, môžu podľa Horského fungovať aj pod vedením nezávislého odborníka.

Kusý je presvedčený, že Fico bude musieť robiť mnoho nepopulárnych opatrení, a preto je pre neho výhodné niektoré rezorty obsadiť nestraníkmi, na ktorých sa bude môcť neskôr odvolávať.

"Vzhľadom na situáciu, keď je hospodárska situácia veľmi výrazná, bude treba robiť mnoho nepopulárnych opatrení, o ktorých hovoril, že ich prijímať nebude, napríklad zvyšovanie daní a podobne.

Bude pre neho veľmi výhodné dať tam odborníkov z mimostraníckych radov, aby mohol argumentovať tým, že my síce máme vo svojom programe tieto zásady, ale odborníci hovoria iné a musíme sa podriadiť nevyhnutnosti," doplnil Kusý.

Z hľadiska politickej psychológie je podľa politológa dosadenie nezávislých odborníkov na niektoré ministerstvá jediná možnosť. „Pretože to nemôže obsadiť ľuďmi koaličného partnera, keďže vládne sám,“ dodal. Ako Kusý uzavrel, Smer pravdepodobne ani v strane nemá toľko odborníkov, koľko by potreboval.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM