Webnoviny - Svet

Podľa premiérky sa srdce na dlani v politike nenosí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) – Ženy, ktoré by sa chceli dostať do vrcholovej politiky, musia mať pomerne veľkú “odolnosť”. Radí im to slovenská premiérka Iveta Radičová.

“Keď prídete so srdcom na dlani do politiky, tak sa to nie vždy stretáva s pochopením,” konštatovala predsedníčka vlády v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa jej slov sa pod podobu politiky za celé tisícročia podpisoval predovšetkým mužský element a teraz má črty mužského sveta.

Na Slovensku podľa premiérky bohužiaľ veľakrát v rôznych oblastiach platí, že na významné posty sa tá žena dostane iba, ak je dvakrát alebo trikrát lepšia ako muž, ktorý sa o ten post uchádza “Obávam sa, že takto tvrdé kritéria sú aj na uplatnenie sa žien vo vrcholovej politike,” dodala.

Chápe dámy, ktoré váhajú, či sa pustiť na túto dráhu, pretože väčšina ľudí na Slovensku stále vníma ženy tak, že musia byť “trojjediné”, teda zvládať prácu, rodinu a ešte aj svoj osobný život. Pre mnohé ženy zostáva rodina na prvom mieste. Okrem toho pripomína premiérka potenciálnym záujemkyniam o angažovanie sa vo vrcholovej politike aj ďalšiu podmienku vstupu do nej. “Vrcholová politika, či už chceme alebo nie, znamená minimálne presun do Bratislavy, čo nie je jednoduché, ak máte rodinu, záväzky, a ak partner nemá možnosti uplatnenia sa, teda nepresúvate celú rodinu do hlavného mesta,” upozornila. Na takéto vážne rozhodnutie treba súhlas a plnú podporu rodiny a mnohé ženy to práve pre nesúhlas partnerov nerobia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM